Nákupný košík
Astaxantín – najsilnejší prírodný antioxidant

Astaxantín – najsilnejší prírodný antioxidant

Trh s výživovými doplnkami aj naďalej prekvitá a pokiaľ ide o doplnky výživy s antioxidačným pôsobením, vitamín C a vitamín E boli dlhú dobu jasnou voľbou. Momentálne je však jedným z najvyhľadávanejších doplnkov so silným antioxidačným pôsobením ASTAXANTÍN. Odhaduje sa, že astaxantín je 6000-krát silnejší ako vitamín C a 550-krát účinnejší antioxidant ako vitamín E.

Ak vás zaujíma, čo to vlastne astaxantín je a s akými zdravotnými problémami vám môže pomôcť, pokračujte v čítaní.

Astaxantín-Haematococcus pluvialis
Haematococcus pluvialis je jednobunková riasa, ktorá je bohatým zdrojom astaxantínu.
Zdroj: www.istockphoto.com

A ako astaxantín

Astaxantín je prírodný červenkastý pigment nachádzajúci v rôznych mikroorganizmoch a morských živočíchoch, ktoré tieto mikroorganizmy konzumujú (napríklad losos, krevety, kril, raky alebo homáre). Nachádza sa tiež v pierkach plameniakov. Najbohatším prírodným zdrojom astaxanthínu je mikroriasa Haematococcus pluvialis (tzv. Červenozrnko dažďové), ktorá je zároveň jediným zdrojom astaxantínu vhodným pre vegetariánov a vegánov.

Prvenstvo v objavení astaxantínu sa pripisuje rakúsko-nemeckému biochemikovi Richardovi Kuhnovi, ktorý izoloval a identifikoval astaxantín z homára v roku 1938. Prvýkrát sa začal astaxantín používať v odvetví akvakultúry ako prísada do krmiva na zlepšenie začervenania chovaných rýb. Dnes sa bohato využíva aj v oblasti kozmetiky a extrahovaný pigment je schválený ako potravinárske farbivo (E161).

A ako antioxidant

Astaxantín patrí do skupiny živín známych ako karotenoidy. Štruktúrou je podobný beta-karoténu (pro-vitamín A), líši sa však v určitých chemických vlastnostiach a jeho jedinečné chemické zloženie mu umožňuje neutralizovať voľné radikály vyššou rýchlosťou ako iné karotenoidy.

Astaxantín – najsilnejší antioxidant
Astaxantín má 10-krát vyššiu antioxidačnú aktivitu ako beta-karotén.
Zdroj: www.pexels.com

Práve voľné radikály (veľmi malé škodlivé molekuly) spôsobujú oxidačné poškodenie bunkových membrán, čím dochádza k poškodeniu samotných buniek. Voľné radikály tiež stoja za množstvom závažných ochorení – imunitných, srdcovocievnych, pľúcnych, ale aj nádorových. Podieľajú sa aj na urýchlení starnutia organizmu a sú zodpovedné za mnohé zápaly v našom tele.

Faktorom zvyšujúcich tvorbu voľných radikálov, sme vystavení neustále. Môžu to byť niektoré naše návyky (nadmerný príjem alkoholu alebo fajčenie) a environmentálne faktory, ktoré bohužiaľ až tak ovplyvniť nevieme (napríklad UV žiarenie, toxíny, znečistené ovzdušie). Preto nezastupiteľnú obrannú funkciu v boji proti voľným radikálom zohrávajú antioxidanty, ktoré pomáhajú voľné radikály odbúravať.

Astaxantín sa môže dostať až do vrstiev bunkových membrán, čím pomáha chrániť bunku pred oxidačným stresom – stavom, ktorý vzniká, keď sa rovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi naruší a množstvo voľných radikálov prevyšuje.

Pozn.: Aby sme uviedli veci na pravú mieru – voľné radikály majú v našom tele tiež svoju funkciu. Napríklad keď náš imunitný systém bojuje s chorobami, využíva určité voľné radikály na ničenie vírusov a baktérií napádajúcich naše telo. Nebezpečenstvo voľných radikálov spočíva v tom, keď sa ich v organizme objaví nadmerné množstvo, pretože voľné radikály môžu zničiť aj dobré bunky.

Zelený čaj a antioxidanty
Astaxantín je 550-krát bohatší zdroj antioxidantov ako zelený čaj alebo iné katechíny.
Zdroj: www.pexels.com

Astaxantín a zdravotné benefity

Záujem o astaxantín ako doplnok výživy nespočíva len v jeho antioxidačnej sile, ale tiež v jeho protizápalových vlastnostiach, ako aj v množstve ďalších potenciálnych zdravotných výhod:

  1. podpora imunitného systému,
  2. prevencia kardiovaskulárnych chorôb a zdravie srdca,
  3. ochrana pokožky pred UV žiarením a spálením od slnka,
  4. podpora kognitívneho zdraviaochrana mozgových buniek pred poškodením,
  5. zvýšenie sily, vytrvalosti a energie,
  6. zdravie a ochrana očí (najmä v súvislosti s pribúdajúcim vekom),
  7. bioaktivita* proti Helycobacter pylori (ktorý často spôsobuje žalúdočné vredy).

* Pojem bioaktivita súvisí so schopnosťou malej molekuly po tom, ako vstúpi do krvi, vyvinúť biologickú aktivitu na bunky v cieľovom tkanive.

Biologická aktivita astaxantínu so silnými antioxidačnými vlastnosťami mu začala byť pripisovaná od roku 1991, benefity pre zdravie srdca v roku 2000 a v roku 2016 sa dospelo k záveru, že má pozitívny vplyv nielen na cholesterol, ale tiež znižuje celkový zápal a hladiny cukru v krvi. Niektorí odvážne nazývajú astaxantín ,,liečebnou potravinou budúcnosti“ alebo ,,kráľ karotenoidov“, no stále je potrebné vykonať komplexnejšie štúdie, aby sme mohli dospieť k definitívnym záverom.

Astaxantín + selén
Medzi hlavné benefity astaxantínu radíme antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

koľko astaxantínu užívať?

Astaxantín nie je základnou živinou, preto neexistuje žiadna stanovená denná dávka pre jeho príjem, hoci v niektorých štúdiách nájdeme uvedené bezpečné dávky od 4 až po 20 mg denne.

  • Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) odporúča dennú dávku 0,2 mg na kg telesnej hmotnosti (v prepočte 14 mg pre 70 kg človeka).
  • Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil dávky do 12 miligramov denne.

Upozornenie: Pred užívaním astaxantínu by ste sa mali poradiť so svojim lekárom, ak užívate lieky na znižovanie krvného tlaku. Na konzumáciu astaxantínu – jednak z potravín, ktoré ho obsahujú a jednak z doplnkov výživy – by si mali dať pozor aj tehotné a dojčiace ženy.

Naše telo si nedokáže astaxantín vyrobiť samo, čo znamená, že ho musíme získať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Len pre predstavu, losos obsahuje od 0,5 až po 3,5 g astaxantínu na 100 g v závislosti od druhu. V praxi to znamená, že ak chceme získať dostatok astaxantínu, musíme zjesť každý deň aspoň jeden filet divého lososa nerka (Oncorhynchus nerka), ktorý vyniká jasno červenou farbou, a zo všetkých druhov lososov obsahuje astaxantínu najviac.

Zdravotné riziká: všetkého veľa škodí a platí to aj pre príjem astaxantínu. Dlhodobo užívané nadmerné dávky môžu spôsobiť zvýšené pohyby čriev a červenú farbu stolice, v niektorých prípadoch aj bolesť žalúdka.

Kedy astaxantín užívať?

Vstrebávanie karotenoidov je vo všeobecnosti výrazne ovplyvnené stravou a fajčením. V jednej štúdii bolo vstrebávanie astaxantínu u fajčiarov znížené o 40 %. Tiež nízkotuková strava znižuje jeho vstrebávanie. Kedy je teda ideálne astaxantín užívať, aby sme z neho mali čo najväčší úžitok? Vzhľadom na to, že astaxantín je rozpustný v tukoch, mal by sa užívať spolu s jedlom (ideálne s olejmi ako olivový, ľanový alebo rybí), alebo hneď po jedle.

Zaujímavosť: Jedna štúdia preukázala, že konzumácia riasy H. Pluvialis ako doplnku výživy v kombinácii s olivami zvyšuje antioxidačné vlastnosti a biologickú dostupnosť astaxantínu.

Pri výživových doplnkoch je potrebná trpezlivosť a konzistentnosť, preto ak chceme pozorovať požadované výsledky, budeme musieť užívať astaxantín najmenej dva týždne, vysoko pravdepodobne však štyri až osem týždňov.

Astaxantín ako doplok výživy

Momentálne na trhu môžeme nájsť množstvo doplnkov výživy s astaxantínom v kombinácii s ďalšími vitamínmi a účinnými látkami. V našej ponuke nájdete kombináciu Astaxantínu a selénu, dôležitého minerálu, ktorý, podobne ako astaxantín, patrí medzi silné antioxidanty so schopnosťou eliminovať voľné radikály.

Astaxantín-GSE

ASTAXANTÍN + SELÉN – 45 KAPSÚL


Vyskúšajte výživový doplnok s prírodným astaxantínom z červených mikrorias Haematococcus pluvialis a selénom z horčičných semienok vo forme kapsúl.

Viac informácií

Zdroje:

https://wexamine.com/supplements/astaxanthin/
https://www.healthline.com/health/health-claims-astaxanthin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3917265/
https://www.mindbodygreen.com/articles/astaxanthin-side-effects-what-to-expect-usage-tips
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-astaxanthin#1
https://healthcareweekly.com/astaxanthin/
https://www.verywellfit.com/a-is-for-astaxanthin-2507067

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie