biotín-pre-zdravé-vlasy

Biotín. Kľúč k zdravým vlasom, nechtom a pleti

Biotín je jedným zo základných vitamínov skupiny B. A aj keď je predovšetkým známy ako vitamín krásy, skrýva v sebe viac ako len benefit pre vlasy, pokožku a nechty. Prečo by sme mali venovať pozornosť tomuto vitamínu a v akých potravinách ho nájdeme?

Čo-je-biotín
Slovo „biotín“ pochádza zo starovekého gréckeho slova „biotos“, čo znamená „život“.
 Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

Čo je biotín?

Biotín je esenciálny vitamín rozpustný vo vode. Poznáme ho aj pod názvami vitamín B7 alebo vitamín H (z nemeckého Haare und Haut, teda vlasy a pokožka), tieto označenia však dnes nie sú príliš bežné.

Objavený bol pred druhou svetovou vojnou, konkrétne v roku 1936 biochemikom a univerzitným profesorom Fritzom Köglom a jeho študentom Bennom Tönnisom. Biotín, vtedy nazývaný vitamín H, izolovali z vaječného žĺtka.

S objavením, definovaním a určením štruktúry biotínu sa spája mnoho ďalších mien – Dr. Paul György, Vincent Du Vigneaud, Harland Wood. No biotín môžeme považovať za pomerne nedávny objav, pretože jeho funkcia nebola úplne pochopená až do 90. rokov minulého storočia.

Biotín a jeho vplyv na ľudské telo

Podobne ako ostaté vitamíny skupiny B, aj biotín sa podieľa na obrovskom množstve fyziologických a biologických procesov v tele.

  1. Hrá zásadnú úlohu pri napomáhaní enzýmov rozkladať tuky, sacharidy a bielkoviny v potravinách za účelom výroby energie ako paliva pre naše telo.
  2. Napomáha zdraviu srdca, a to tým, že stimuluje prietok krvi a prispieva k regulácii hladiny cholesterolu v krvi.
  3. Podporuje funkciu nervového systému a zdravie očí.
  4. Prispieva k zdraviu vlasov, nechtov a pokožky.
biotín-pre-zdravé-vlasy
Biotín poskytuje základné živiny na podporu sily, textúry, lesku, ovládateľnosti, ako aj zdravšej pokožky hlavy. Môže tiež podporovať cyklus rastu vlasov a pomáha vlasom odolávať účinkom farbenia a tepelného stylingu.
 Zdroj obrázka: www.pexels.com

podpora pre vlasy, nechty a pokožku

A práve pre podporu zdravia vlasov, zabráneniu lámavosti nechtov a vplyvu na hydratáciu pokožky sa stal biotín centrom záujmu žien po celom svete. Všetko odštartovala jedna pilotná štúdia na ženách s krehkými nechtami. Preukázala totiž pozitívne výsledky supelemtácie biotínu.

V priebehu rokov sa okolo užívaniu biotínu objavila určitá kontroverzia (predovšetkým v súvislosti so správaním sa biotínu v laboratórnych testoch a jeho možným vplyvom na výsledky niektorých klinických testov – napríklad pri diagnostike srdcových ochorení alebo pri meraní hladiny hormónov štítnej žľazy), nič to však nemení na fakte, že dnes je biotín najpopulárnejším doplnkom stravy pre zdravú pokožku, nechty a vlasy.

Len medzi rokmi 1999 a 2016 sa podiel užívateľov doplnkov biotínu zvýšil takmer 30-násobne. A popularita biotínových doplnkov výživy stále rastie.

vitamín-b7-biotín
Biotín sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, s jedlom alebo bez jedla.
Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

V akých potravinách biotín nájdeme?

Okrem doplnkov výživy biotín nájdeme aj v niektorých potravinách. Jeho obsah sa môže meniť v závislosti od odrody rastlín, ročného obdobia alebo niektorých techník spracovania (napr. konzervovanie môže znížiť obsah biotínu v potravinách). Bohato zastúpený je v týchto potravinách:

  • hovädzia pečeň,
  • vajcia (varené),
  • losos,
  • avokádo,
  • bravčové mäso,
  • sladké zemiaky,
  • mandle,
  • slnečnicové semienka.
Biotín-potraviny
V 85 g hovädzej pečene nájdeme približne 30 mikrogramov (μg) biotínu, v jednom varenom vajíčku približne 10 μg a v malom filete lososa asi 5 μg biotínu.
 Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

Aký je denný odporúčaný príjem biotínu?

Aktuálna referenčná hodnota prijímu biotínu v Európe je stanovená na 50 μg/deň. Priemerný príjem z potravín vo väčšine západných populácií je asi 35 – 70 μg/deň, čo naznačuje, že väčšina ľudí v týchto krajinách konzumuje primerané množstvá biotínu. Je však dôležité si uvedomiť, že:

  • Veda považuje nedostatok biotínu za zriedkavý, no dôkazy ukazujú, že mierny nedostatok sa môže vyskytnúť u žien počas tehotenstva.
  • Nízke hladiny biotínu sa môžu vyskytnúť aj u ľudí, ktorí užívajú antibiotiká alebo lieky na epilepsiu, u diabetikov, fajčiarov a u tých, ktorí podstúpili gastrektómiu (čiastočné alebo úplné odstránenie žalúdka).
  • Alkoholizmus môže zvýšiť riziko nedostatku biotínu (ako aj  mnohých ďalších živín), pretože alkohol môže blokovať ich vstrebávanie.
  • Nedostatok biotínu môže spôsobiť aj dlhodobá konzumácia surových vajec (približne 20 denne) kvôli bielkovine avidínu, ktorá sa viaže na biotín v tenkom čreve, čím bráni jeho vstrebávaniu. Varením vajíčka sa však tento proteín inaktivuje.

A naopak, horná hranica prijímu ani toxická hranica stanovená nie je, nakoľko je biotín rozpustný vo vode. Takže akékoľvek prebytočné množstvo odíde močom.

A čo vám vieme ponúknuť my?

Biotín na trhu môžeme nájsť ako samostatný doplnok výživy alebo ako súčasť vitamínových komplexov v rôznych formách – želatínové cukríky, tablety, kapsule alebo nápoje. V produktoch osobnej starostlivosti a krásy je obľúbenou zložkou šampónov, kondicionérov, sér, sprejov na vlasy, gélov či pleťových krémov.

V našej ponuke prírodných doplnkov výživy a kozmetiky nájdete tieto produkty s obsahom biotínu →.

Zdroje:

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/biotin-vitamin-b7/
https://www.ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/
https://www.oxfordbiolabs.com/blogs/research-publications/the-truth-about-biotin-and-hair-growth
https://www.nhc.com/biotin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie