Grapefruit a jadierka

Grapefruitové jadierka a ich benefity

Grapefruit je citrusové ovocie, ktoré vzniklo na Barbadose v 18. storočí skrížením sladkého pomaranča a pomela. Grapefruity sú známe vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov, obsahujú aj vlákninu a ďalšie telu prospešné živiny.

Grapefruity sa najčastejšie konzumujú čerstvé, no obľúbená je aj grapefruitová šťava, v aromaterapii sa používa olej z kôry a extrakt z jadierok sa užíva ako doplnok stravy. Nás budú zaujímať práve grapefruitové jadierka, o ktorých si povieme niečo viac.

Grapefruit a jadierka
Zdroj obrázka: www.pexels.com

grapefruitové jadierka a ich história

Existujú rôzne verzie o objavení účinnosti grapefruitových jadierok. Jedna hovorí o lekárovi Dr. Jacobovi Harichovi – biochemikovi, ktorý sa preslávjadierok objavil v roku 1972 náhodne, keď si všimol, že jadierka sa v jeho komposte nerozkladajú, resp. rozkladajú sa len veľmi pomaly.

Z toho usúdil, že grapefruitové jadierka majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a fascinovaný pokračoval vo vytvorení tekutého extraktu z dužiny a jadierok a demonštroval jeho potenciálne zdravotné prínosy na svojich pacientoch.

Ako sa získava extrakt z grapefruitových jadierok?

Extrakt z grapefruitových jadierok (z ang. grapefruit seed extract, skrátene GFSE/GSE) sa spracováva mletím vysušených grapefruitových jadierok, dužiny a membrány grapefruitu ako vedľajší produkt pri výrobe grapefruitovej šťavy. Rozdrvené suroviny sa ďalej zmiešajú s ďalšími zložkami, ako je napríklad glycerín alebo vitamín C.

→ Glycerín pôsobí ako základ extraktu, ktorý znižuje horkosť a kyslosť, zatiaľ čo vitamín C pomáha upraviť hodnoty pH.

A aké benefity má extrakt z grapefruitových jadierok?

Mnohí odvážne označujú extrakt z grapefruitových jadierok ako prírodné antibiotikum, schopné zabíjať širokú škálu patogénov. Nedávne výskumy totiž uvádzajú, že extrakt z grapefruitových jadierok je účinný proti viac ako 800 bakteriálnym a vírusovým kmeňom, 100 kmeňom húb a veľkému počtu jednobunkových a mnohobunkových parazitov. Na jednoznačné závery však potrebujeme ďalší výskum.

Poďme sa pozrieť na 5 dôvodov, pre ktoré ľudia siahajú po extrakte z grepových jadierok vo forme doplnku výživy.

① Antioxidačný potenciál

Extrakt z grapefruitových jadierok obsahuje antioxidanty – molekuly zodpovedné za ochranu našich buniek pred voľnými radikálmi, potenciálne škodlivými látkami, ktoré môžu spôsobiť nezvratné poškodenie a pripraviť pôdu pre rôzne chronické ochorenia. Antioxidanty sú prospešné pri boji proti rôznym chorobám a starnutiu.

② Protiplesňové a protibakteriálne vlastnosti

Extraktu z grapefruitových jadierok sa často pripisuje schopnosti inhibovať rast niektorých baktérií a plesní. Preto sa môže používať ako prírodný prostriedok na boj proti infekciám.

→ Hlavnými zlúčeninami grapefruitových jadierok sú polyfenoly, konkrétne limonoidy a naringenín. Tieto intenzívne silné zlúčeniny pôsobia ako antimikrobiálne látky a antioxidanty, ktoré nielen zabíjajú nebezpečné mikróby, ale chránia tkanivá tela pred nadmernou produkciou reaktívnych foriem kyslíka.

③ Prospešné pre imunitný systém

Niektoré štúdie naznačujú, že extrakt z grapefruitových jadierok môže podporiť imunitný systém a pomôcť organizmu v boji proti infekciám.

④ Zlepšenie cirkulácie krvi

Extraktu z grapefruitových jadierok sa tiež pripisuje schopnosti zlepšiť cirkuláciu krvi, čo môže byť prospešné pre srdce a celkové kardiovaskulárne zdravie.

⑤ Zníženie zápalu

Ďalšie štúdie naznačujú, že extrakt z grapefruitových jadierok môže pomôcť znížiť zápal v tele.

Extrakt z grapefruitových jadierok
Extrakt z grapových jadierok sa často užíva pri bakteriálnych, vírusových a plesňových infekciách vrátane kvasinkových infekcií.
Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

Ako a koľko extraktu treba užívať?

Extrakt z grapefruitových jadierok vo forme doplnkov výživy môžeme najčastejšie nájsť v tekutej forme, existujú aj kapsuly alebo tablety.

Pozor: Nezamieňajte si grapefruitové esenciálne oleje s extraktom z grapefruitových jadierok. Esenciálne oleje nie sú určené na perorálne užívanie!

  • Najčastejšie odporúčaná dávka pre tekutý extrakt je 10 až 15 kvapiek v dávke 3-krát denne. Celková denná dávka by nemala presiahnuť 1 500 mg. Tekutý extrakt je potrebné zapiť dostatkom vody, prípadne ho nakvapkať priamo do pohára s vodou alebo ovocnou šťavou a následne vypiť.
  • Pre kapsuly a tablety obsahujúce extrakt zo sušených grapefruitových jadierok je zvyčajná odporúčaná dávka 100 až 200 miligramov, jeden až trikrát denne.

Vyskúšajte prírodné doplnky výživy

GSE-extrakt-z-grapefruitovych-jadierok

Ak zvažujete, že začnete užívať extrakt z grepových jadierok, v našej ponuke nájdete tekuté doplnky výživy:

Oba produkty sú v BIO kvalite, vegánske a certifikované. Líšia sa obsahom bioflavonoidov na 100 ml a nájdete ich našom obchode →.

Zdroje:

https://www.rxlist.com/supplements/grapefruit.htm
https://www.verywellhealth.com/everything-you-need-to-know-about-grapefruit-seed-extract-7643261
https://universityhealthnews.com/daily/nutrition/grapefruit-seed-extract-uses-and-benefits/
https://examine.com/supplements/naringenin/
https://draxe.com/nutrition/grapefruit-seed-extract/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie