Nákupný košík
Zahlienenie

Zahlieňujúce potraviny

Hlien hrá v ľudskom organizme významnú úlohu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že plní funkciu iba počas choroby. Avšak nie je tomu tak. Hlien pôsobí ako zvlhčovač, chráni našu dýchaciu sústavu pred vysychaním. Obsahuje špeciálne protilátky a proteíny, ktoré bojujú proti choroboplodným zárodkom. Pôsobí ako bariéra, zachytáva baktérie a alergény ako prach alebo srsť domácich zvierat.

→ Zaujímavosť: Priemerný človek vyprodukuje každý deň viac ako liter hlienu. Keď sa cítite dobre, pravdepodobne si ani nevšimnete, že ho neustále prehĺtate. Počas choroby však vnímate hlien ako obťažujúci, preto vtedy púta vašu pozornosť.

Hlien vystiela hlavne tkanivá dýchacej a tráviacej sústavy. Zachytáva čiastočky, ktoré by mohli byť pre naše telo škodlivé.
Zdroj: www.pexels.com

Čo a kedy zahlieňuje?

Alergie a intolerancie vs zahlienenie

Existujú potraviny, ktoré môžu zhoršiť tvorbu a hustotu hlienu. Platí to u všetkých ľudí všeobecne? Nie, to nemôžeme tvrdiť, každý z nás je totiž iný – to, čo na jedného vplýva negatívne, nemusí pre druhého predstavovať žiaden problém. Potraviny zvyčajne spôsobujú zvýšenú produkciu hlienu, ak ste na ne alergický alebo intolerantný. Potraviny, ktoré zvyknú zahlieňovať práve kvôli ich alergénnemu potenciálu, sú napr.:

  • vajcia
  • ryby
  • mlieko
  • orechy
  • arašidy
  • mäkkýše
  • pšenica
  • sója

Je v tom teda mlieko nevinne?

Mlieko je obviňované z rôznych skutočností. Štúdie však doposiaľ nepotvrdili hypotézu, že by mlieko pôsobilo pri zdravých jedincoch zahlieňujúco. Pri konzumácii tvorí na sliznici tráviaceho traktu ochranný film, ktorý pozostáva z vody a tuku. Táto emulzia sa však v krátkom čase pri trávení rozkladá na základné živiny. U zdravých jedincov teda mlieko z pohľadu zahlienenia nespôsobuje žiadne problémy. Obtiaže môžu pociťovať ľudia s alergiou na mliečnu bielkovinu alebo intoleranciou mliečneho cukru – laktózy.

Podľa štúdií môže mlieko u mnohých ľudí (bez alergie či intolerancie na niektorú zo zložiek mlieka) fungovať ako tzv. nocebo – placebo s negatívnym účinkom. Ak teda veríte, že vás mlieko zahlieňuje, budete pravdepodobne pociťovať hustejšie hlieny, i keď tomu tak v skutočnosti nie je.
Zdroj: www.pexels.com

Histamín a hlieny

Keď máte alergickú reakciu, vaše telo uvoľňuje histamín. Zaujímavé je, že niektoré potraviny prirodzene obsahujú histamín alebo majú tendenciu zvyšovať jeho produkciu. Zvýšené hladiny histamínu = vaše telo môže vytvoriť viac hlienu. Medzi potraviny obsahujúce histamín radíme napríklad:

  • údeniny
  • sušené ovocie
  • avokádo
  • paradajky
  • špenát
  • huby
  • baklažán
  • syry, jogurty, kyslá smotana, cmar
  • údené ryby, sardinky, ančovičky
  • alkoholické nápoje

Potraviny zvyšujúce hladinu histamínu sú napríklad:

  • banány
  • jahody
  • papája
  • vajcia
  • čokoláda
  • káva

Ak máte teda dlhodobo problém so zahlienením, pustite sa do pátrania. Je možné, že vám niektorá zložka vašej stravy nerobí dobre a vyvoláva napr. hnačku, nafukovanie brucha, kŕče, zvýšenú produkciu hlienov… Smer je jasný – ordinácia vášho obvodného lekára. Vďaka testom môžete jednoducho zistiť, čo spôsobuje vaše problémy.

Ochorenia vs zahlienenie

Zahlienenie však samozrejme nemusí byť spojené výhradne len s potravinovými intoleranciami či alergiami. Ľudia trpiaci akútnymi či chronickými ochoreniami dýchacieho ústrojenstva majú často zvýšenú tvorbu hlienu, upchatý nos a ťažkosti s dýchaním. Či už sa jedná o krátkodobé respiračné ochorenia ako nádcha, chrípka či angína alebo o dlhodobejšie pretrvávajúce problémy (môže ísť napr. o rôzne druhy alergií, astmu, chronickú bronchitídu…), smer je opäť jasný – ordinácia vášho obvodného lekára. Domáce recepty vám však môžu pomôcť uľaviť a zmierniť ťažkosti s dýchaním, preto sa nebojte využiť ich ako podpornú liečbu.

ČO ODHLIEŇUJE?

Nasledujúce potraviny a nápoje pôsobia proti hromadeniu hlienov v dýchacej sústave, pomáhajú ich zrieďovať a zabezpečujú ich jednoduchšie vykašliavanie. Vyskúšajte!

Číslo 1: voda + teplé nápoje

Obyčajná čistá voda môže byť v mnohých prípadoch jedna z najlepších vecí, ktorú môžete svojmu organizmu dať.

→ Koľko vody piť? Podľa slov Dr. Brysona je dobré piť v priebehu dňa toľko tekutín, aby ste mali neustále svetlý moč. Ten je totiž najlepším indikátorom toho, či je váš organizmus dostatočne hydratovaný.

Teplé nápoje dokážu zabezpečiť rozriedenie hlienov a ich jednoduchší odvod z tela von. Môžete si dať teplý čaj s medom a citrónom, zohriatu zriedenú ovocnú šťavu alebo horúci vývar. Kto zvládne, môže skúsiť aj teplú vodu s citrónovou či limetkovou šťavou.

Zeleninový či mäsový vývar je pri chrípke alebo prechladnutí pre mnohých z nás automatickou voľbou č. 1.
Zdroj: www.pixabay.com

Číslo 2: cibuľa

Cibuľa je azda najznámejší rozpúšťač hlienov. Starý známy recept na nakrájanú cibuľu zaliatu medom je generáciami overená klasika, ktorá zaručene funguje. Dokáže pomôcť pri prechladnutí, chrípke a kašli.

 Cibuľa obsahuje éterické oleje, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené hrdlo a zriediť hlieny.
Zdroj: www.pixabay.com

Číslo 3: cesnak

Podobne ako cibuľa, i cesnak má široko-ďaleko dobrú povesť pri boji so zahlienením. Je prírodné antibiotikum, pomáha rozpúšťať nahromadený hlien. Antimikrobiálnym vlastnostiam cesnaku môžeme vďačiť za pomoc v boji proti vírusovým, plesňovým a bakteriálnym infekciám – tie spôsobujú zvýšenú produkciu hlienu.

Číslo 4: med

Med má silné antibakteriálne a antivirálne vlastnosti. V roku 2007 vedci zistili, že pohánkový med môže byť pri zmierňovaní kašľa dokonca účinnejší ako klasické lieky na kašeľ. Výskumníci zaregistrovali 105 detí vo veku od 2 do 18 rokov, ktorí dostali pohánkový med, liek na tlmenie kašľa alebo vôbec nič. Podľa zistení rodičov poskytoval pohánkový med ich deťom najväčšiu úľavu od symptómov.

Med obsahuje zložky, ktoré upokojujú podráždené sliznice dýchacích ciest a pomáhajú s vykašliavaním.
Zdroj: www.pexels.com

Číslo 5: zázvor

Vďaka antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam vie zázvor veľmi dobre pomôcť pri zahlienení. Hlien v dýchacích cestách sa stáva redší, menej lepkavý, vďaka čomu sa ľahšie vykašliava.

Číslo 6: chren

Chren sa využíva ako prírodné antiseptikum – pôsobí proti mikróbom a znižuje riziko infekcie. Zrieďuje hlieny, čím zjednodušuje odkašliavanie. Z chrenu si podobne ako z cibule môžete spraviť sirup – nastrúhaný chren zalejete medom. Keď chren pustí šťavu, užívate sirup v priebehu dňa po lyžičkách podľa potreby.

Číslo 7: ananás

Ananás sa vďaka svojmu zloženiu považuje za jednu z najúčinnejších potravín pri dýchacích problémoch. Ananásová šťava má silné mukolytické vlastnosti – pomáha pri zrieďovaní a vykašliavaní hlienov. Obsahuje enzým bromelaín, ktorý má silné protizápalové vlastnosti. Pomáha pri respiračných problémoch, ktoré sú spojené s astmou a alergiami.

Číslo 8: citrusy

Citróny, limetky či grapefruity rozrieďujú nahromadené hlieny. Siahnite po čerstvom nakrájanom grapefruite alebo spomínanej citrónovej/limetkovej šťave v teplej vode, ktorá zároveň hydratuje a uľahčuje vykašliavanie hlienov.

Citrusové plody sú vďaka vysokému obsahu flavonoidov skvelým pomocníkom pri rôznych typoch ochorení dýchacích ciest.
Zdroj: www.pixabay.com

Číslo 9: bobuľové ovocie

Maliny, černice, ríbezle, čučoriedky – tieto malé tmavé bobule v sebe ukrývajú veľkú silu. Ak sa trápite so zahlienením, dajte si do misky tieto sladkokyslé poklady plné antioxidačných látok a smelo ujedajte.

Číslo 10: kurkuma

Kurkuma sa používa na mnohé ochorenia vrátane kašľa. Obsahuje množstvo antioxidantov a kurkumín, ktorý má silné protizápalové vlastnosti, rozrieďuje hlien. Poznáte zlaté mlieko? Spravte si ho, keď sa necítite zrovna najlepšie, uľaví vám. Jednotlivé zložky sú v nápoji nakombinované tak, aby sa prirodzená antioxidačná sila kurkumy ešte znásobila (podáva sa za horúca, v kombinácii s ďalšími prospešnými koreninami a trochou zdravého tuku.)

Kurkumu je dobré konzumovať spoločne s čiernym korením. Piperín, hlavná zložka čierneho korenia, zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumy.
Zdroj: www.pixabay.com

Recept na kurkuma latté – zlaté mlieko

  • 200 ml mlieka – mandľové, kokosové, ryžové, sójové, klasické kravské…
  • 1/2 ČL škorice
  • 2 ČL kurkumy
  • 1/2 ČL vanilky
  • 1/2 ČL zázvoru
  • štipka čierneho korenia
  • 1/2 PL kokosového oleja/iného zdravého tuku
  • 1 ČJ medu (kokosového cukru, melasy, javorového sirupu… – kto má čo rád)                                                                                     

Všetky ingrediencie okrem medu vložte do menšieho hrnca a zahrievajte cca 3 minúty. Po zohriatí vymixujte, nápoj tak získa krémovosť a lahodnú penu. Keď mlieko trošku vychladne, pridajte med. Posypte štipkou kurkumy a máte hotovo. Zlaté mlieko dokáže „nabiť energiou“ podobne ako káva, slúži preto veľmi dobre ako jej náhrada.

Číslo 11: orechy a semená

Mnohé ryby, semená a orechy obsahujú esenciálne mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť znížiť zápal a potlačiť tvorbu hlienu. Medzi zdroje týchto prospešných kyselín patria napr. makrela, sleď, tuniak, losos, pstruh, vlašské orechy, ľanové a tekvicové semienka.  

Číslo 12: šalvia

Šalvia alebo aj „babské ucho“ sa používa hojne pri problémoch v ústej dutine – zápaloch ďasien či krčných mandlí. Výluh zo šalvie pozitívne ovplyvňuje celkový stav dýchacieho ústrojenstva – lepšie sa po ňom odkašliava, pomáha odstraňovať z dýchacích ciest hlien.

Šalvia lekárska obsahuje cenné látky, ktoré podporujú zdravé fungovanie dýchacích ciest, trávenie a imunitu. 

Ďalšie tipy na odhlienenie

Kloktanie (jablčný ocot/slaná voda)

Jablčný ocot i slaná voda pôsobia antibakteriálne, pomáhajú predchádzať nadmernej tvorbe hlienu v tele a udržiavať rovnovážnu hladinu pH. Kloktanie vám dokáže uľaviť od bolesti hrdla a odstrániť obťažujúci hlien zo zadnej strany hrdla.

Zvlhčovanie vzduchu

Chladný a vlhký vzduch dokáže byť pri kašli a zahlienení veľmi osožný. Zvlhčovať vzduch sa oplatí aj v noci – buď pomocou nádoby s vodou alebo pomocou difúzora. Zvýšená vlhkosť vzduchu dokáže zmierniť prejavy respiračných chorôb a vám tak zabezpečiť lepší a pokojnejší spánok.

Konvička

Preplachovanie nosa pomocou konvičky uvoľňuje upchatý nos a pomáha čistiť vnútorné časti nosa. Na prvý pohľad zvláštny, no veľmi účinný spôsob, ako uľaviť dýchaciemu ústrojenstvu pri prechladnutí, zápale dutín či alergii (napr. na peľ alebo prach). Postup takéhoto čistenia nosa je veľmi jednoduchý – slanú vodu nalievate pomocou konvičky do jednej nosovej dierky, druhou dierkou vyteká roztok von.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžete rozptýliť po miestnosti pomocou difúzora, pridať pár kvapiek do horúceho kúpeľa alebo naniesť na hruď vo forme hrudného oleja. Liečivý olej na hruď si pripravíte jednoducho – zmiešate nosný olej (jojobový, kokosový, olivový…) s pár kvapkami esenciálneho oleja (prípadne zmesou esenciálnych olejov určených priamo pre zmiernenie respiračných obtiaží). Naneste na hruď niekoľkokrát denne podľa potreby. Vždy je však dobré odskúšať si svoj výtvor na vnútornej strane predlaktia. Ak vám nespôsobí podráždenie, môžete ho aplikovať aj na hrudník.

Pri chorobách dýchacieho ústrojenstva vedia byť nápomocné aj niektoré esenciálne oleje, ako napríklad mäta či eukalyptus.
Zdroj: www.pexels.com

Inhalátor

Inhalátor je vhodný na liečbu horných a dolných dýchacích ciest. Používa sa pri dlhodobých dýchacích ťažkostiach, ale i akútnych respiračných ochoreniach. Inhalovaním slanej vody, liečivých minerálnych vôd či iného liečiva dokážete dostať účinnú látku hlboko a presne tam, kam potrebujete.

Veríme, že vám náš článok pomohol/pomôže a želáme pevné zdravie!

Zdroje

https://centersforrespiratoryhealth.com/blog/anti-mucus-diet-how-to-know-what-to-eat-and-what-to-avoid/
https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/571638
https://www.cell.com/trends/molecular-medicine/fulltext/S1471-4914(21)00276-8?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1471491421002768%3Fshowall%3Dtrue
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5176060/
https://adc.bmj.com/content/104/1/91

1 comments

  1. Prvosienka

    Prvosienka jarná je výborným odhlieňovačom. Tento pekný nežný kvietok treba na jar nazbierať a nasušiť. Keď nás chytia sople a chrchle treba siahnuť na naše zásoby a pripraviť si chutný čajík. Môže sa dochutiť medom a citrónom, v takejto podobe je lahôdkou aj pre náročných detských konzumentom. Dobrú chuť!
    Táňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie