Detox

Potrebujeme jarný detox?

S príchodom jarných mesiacov čoraz častejšie počuť o jarnej očiste, a to nielen našich príbytkov, ale aj nášho tela. O zaručených tipoch na jarný detox organizmu sa toho popísalo už mnoho. Možno aj práve preto je samotné slovo detox čoraz viac v nemilosti. Poďme si povedať, čo to ten detox je a ako vlastne v našom tele prebieha.

Detox-1
Zdroj: www.pexels.com

Čo je to detoxikácia?

Najčastejšie objavovaná definícia detoxikácie je očistenie tela od škodlivých látok, tzv. toxínov. Naše telo má vyvinutý svoj vlastný detoxikačný systém, ktorý pracuje na odstraňovaní škodlivých látok z tela. Detoxikácia je pre ľudské telo prirodzená – starajú sa o ňu orgány ako pečeň, črevá, obličky, pľúca alebo koža. Preto sa nám ponúka otázka, či sú detoxikačné programy a rôzne očisty skutočne potrebné, ak nemáme ochorenie pečene, obličiek alebo akútnu otravu. Koniec koncov, nie sú naše telá vybavené na to, aby zvládli každodennú detoxikáciu samé bez rôznych očistných rituálov alebo doplnkov výživy?

Odpoveď na poslednú otázku je áno – naše telá sú bezpochyby vybavené na to, aby zvládli každodennú detoxikáciu. Odpoveď na prvú otázku už taká jednoznačná nie je.

V ideálnom svete by sme konzumovali dostatok rastlinnej vlákniny, jedli primerané množstvo mäsa a dostatočné množstvo rýb ulovených vo voľnej prírode, mali dostatok pohybu a spánku, pili optimálne množstvo tekutín a vyhýbali sa syntetickým chemikáliám a ťažkým kovom. Vieme však, že v našom modernom svete to tak úplne nefunguje.

Kde sa toxíny nachádzajú?

Rôznym priemyselným chemickým látkam sme vystavení neustále. V mnohých prípadoch pôsobia takéto látky ako konzervačné látky v našich potravinách, pesticídy a herbicídy v zelenine a ovocí, stabilizátory a farbivá v našej kozmetike alebo kontaminanty vo vode. Do takejto skupiny látok môžeme zaradiť aj návyky, resp. zlozvyky ako fajčenie alebo pitie alkoholu. Neustále vystavovanie sa toxickým látkam vystavuje naše telo obrovskému zaťaženiu a vyžaduje, aby naše detoxikačné orgány pracovali skutočne usilovne.

Regulatpro Active DeToX-1
Zdroj: Dr. Niedermaier Pharma GmbH

Toxické látky a ťažké kovy zaťažujú najmä pečeň a obličky a môžu vážne poškodiť ich fyziologické funkcie.

  • Toxíny rozpustné v tukoch sa najľahšie vylučujú potením alebo detoxikáciou pečene a následným vylučovaním črevami.
  • Toxíny rozpustné vo vode sa ľahšie vylučujú obličkami.

Toxické látky rozpustné v tukoch sú pre naše telo náročnejšie na spracovanie ako toxíny rozpustné vo vode, pretože sa ukrývajú a hromadia v našich tukových bunkách a tkanivách. Akonáhle sa toxíny uložia do buniek a tkanív, je ťažké ich znova zmobilizovať. O to viac je dôležité podporovať telo v jeho detoxikačných funkciách.  

Ako môžem svoje telo podporiť v prirodzenej detoxikácii?

➀ Minimalizovať vystavenie sa známym toxickým látkam

Nie vždy si môžeme vybrať, kde budeme bývať a je úplne jasné, že niektoré oblasti majú tendenciu mať menej znečistené ovzdušie ako iné, no je rozumné znížiť vystavenie sa vzdušným znečisťujúcim látkam, ako je dym, smog a chemické výpary.

➁ Čítať zloženie produktov, ktoré používam

S minimalizáciou vystavenia sa toxickým látkam úzko súvisí používanie čistiacich prostriedkov v našej domácnosti. Ak ste ešte neskúsili, siahnite po overenej klasike ako jedlá sóda, ocot a citrón.  Dôležitou súčasťou je aj čítajte zloženie produktov starostlivosti o telo. Naša koža je náš najväčší orgán a každý deň bojuje so stovkami chemikálií. Tie sa potom dostávajú do našej krvi a kolujú po našom tele. 

➂ Dávať si záležať na tom, čo konzumujem

Strava bohatá na vitamíny a minerály prirodzeným spôsobom podporuje detoxikáciu. Svoj vrodený detoxikačný systém môžete podporiť jedením ovocia a zeleniny – súčasné dôkazy totiž naznačujú, že niektoré zlúčeniny v rastlinných potravinách môžu regulovať proces detoxikácie pečene a antioxidačnú aktivitu. Jednou takouto zlúčeninou je sulforafán v brokolici.

Detox-brokolica a ružičkový kel
Zdroj: www.pexels.com

Ďalšie potraviny, ktoré prirodzene podporujú detoxikáciu pečene sú klíčky brokolice, karfiol, kel, ružičkový kel, kapusta alebo reďkovka.

POZOR: ak pociťujete plynatosť po zvýšení príjmu tzv. krížovej zeleniny alebo ak máte problémy so štítnou žľazou, je najlepšie konzumovať túto zeleninu varenú alebo dusenú.

Dôležitou súčasťou ovocia a zeleniny je aj vláknina, ktorá môže posilniť detoxikáciu – priamo (naviazaním žlče a s ňou spojených toxínov, čím sa uľahčí ich vylučovanie) aj nepriamo (kŕmením baktérií vo vašom tráviacom trakte, z ktorých niektoré vytvárajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom a iné metabolity, ktoré pôsobia na pečeň a obličky a zvyšujú ich schopnosť vylučovať toxické látky).

Praktická rada: opláchnutie, ošúpanie a tepelná úprava zeleniny a ovocia môže znížiť množstvo toxínov v nich obsiahnutých. Siahnuť môžete aj po ovocí a zelenine v BIO kvalite, čo minimalizuje vystavenie potenciálnym pesticídom a herbicídom.

➃ Piť dostatok tekutín

Pite aspoň 2-3 litre filtrovanej vody denne, aby ste podporili činnosť obličiek, ktoré odstraňujú toxíny rozpustné vo vode.

➄ Spotiť sa

Zaraďte do svojho harmonogramu pravidelné cvičenie, horúci kúpeľ alebo saunu, aby ste pomohli vylučovať toxíny rozpustné v tukoch cez pokožku.

➅ Dostatočne spať

Doprajte si aspoň 8 hodín spánku za noc, aby malo vaše telo dostatok času na bunkovú obnovu a opravu.

➆ Užívať výživové doplnky

Na trhu je veľké množstvo doplnkov výživy, ktoré dodávajú telu potrebné živiny na podporu fungovania pečene a elimináciu toxínov. Jedným z takých je aj dvojzložkový koncept od Dr. Niedermaier Pharma, ktorý podporuje plynulejší chod primárnych detoxikačných orgánov nášho tela podľa princípu uvoľni a naviaž. Tento program podporuje prácu vylučovacích orgánov a pomáha im odstraňovať uložené toxíny a odpadové produkty z buniek a tkanív.

O fázu uvoľnenia toxínov sa stará tekutý fermentovaný výživový doplnok Regulatpro® Active DTX, ktorý podporuje zdravú funkciu pečene a metabolizmus lipidov, udržuje rovnováhu črevnej sliznice, stabilizuje nervový systém a dodáva telu novú energiu.

Okrem vysokej koncentrácie viacnásobnej fermentovanej esencie, selénu, zinku, dimetylsulfónu (MSM), cholínu a vitamínov (B1, B2, B3, B5, B6, B12, C a D3) obsahuje tiež prírodné extrakty z:

  • prasličky roľnej, ktorá podporuje funkciu obličiek a okrem iného obsahuje značné množstvo kremíka, ktorý viaže a uvoľňuje hliník,
  • olivových listov, ktorý obsahuje veľa sekundárnych fytochemikálií a chlorofylu. Je to veľmi populárna zložka pri črevnej rehabilitácii. Pomáha teda nielen pri napadnutí baktériami a parazitmi, ale chráni aj pred voľnými radikálmi,
  • brusníc, ktorý obsahuje veľa cenných antioxidantov a môže znížiť zápalové procesy v tele,
  • zázvoru, ktorý podporuje aktiváciu metabolických procesov v tele,
  • artičok, ktorý má vyrovnávajúci účinok na celý tráviaci trakt a posilňuje pečeň a žlčník,
  • ženšenu, ktorý obsahuje ginsenosidy – aktívne látky obsiahnuté s protizápalovými, vlastnosti, ktoré tiež chránia pred mikróbmi a plesňami. Ženšen chráni pečeň a má silný antioxidačný účinok.
Regulatpro Active DTX-2
Zdroj: Dr. Niedermaier Pharma GmbH

O naviazanie toxínov sa postará ,,vyvádzač“ v podobe zelených potravín (chlorely/spiruliny) alebo zeolitu, ktoré telu uľahčujú vylučovanie toxínov a spôsobujú významné zníženie kontaminácie tela amoniakom a ťažkými kovmi, najmä olova, kadmia a ortuti.

Tak ako to s tým detoxom teda je?

Naše telo má svoj vlastný detoxikačný systém, ktorý pracuje na odstraňovaní škodlivých látok z nášho tela. Hoci sme každý deň vystavení početným toxínom vo vzduchu, vode, pôde, potravinách a životnom prostredí, naše detoxikačné orgány ako pečeň, obličky, pľúca, koža o črevá sa o detox organizmu starajú nepretržite. No niekedy nie je na škodu našim detoxikačným orgánom trochu pomôcť. Môžeme urobiť (častokrát stačia úplne minimálne) zmeny v našom životnom štýle – dbať na kvalitu potravín, ktoré denne vkladáme do úst, čítať zloženie na produktoch, ktoré používame v kozmetike a čistiacich prostriedkoch, minimalizovať stres, tráviť dostatok času vonku na dennom svetle a pomôcť si môžeme aj rôznymi prírodnými extraktami, napríklad vo forme výživového doplnku. Nemenej dôležité je dbať na dostatočný prísun živín, ideálne prostredníctvom pestrej stravy. Prísun živín je podmienkou úspešnej detoxikácie a trvalého zdravia.

Zdroje:

https://www.healthyliferedesign.com/spring-detox/
https://examine.com/nutrition/do-you-need-to-detox/
https://www.precisionnutrition.com/detox-cleanse-diets

Regulatpro® DTX a Havajská spirulina

REGULATPRO® ACTIVE DTX 350 ML + HAVAJSKÁ SPIRULINA 90 G

Regulatpro® Active DTX obsahuje zložky, ktoré stimulujú detoxikačné funkcie tela. Zelené potraviny zasa na seba viažu toxíny a prirodzenými cestami ich odvádzajú z tela preč.
 
Vyskúšajte kombináciu Regulatpro® Active DTX a Havajskej spirulíny, ktorú od nás teraz dostanete ako darček.

Viac informácií
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie