Indický egreš amla -amalaki

8 dôvodov, prečo do svojho jedálnička zaradiť amlu

Amla, amalaki alebo indický egreš. Ide o synonymné výrazy pre druh stredne veľkého listnatého stromu pochádzajúceho z Ázie. Jeho malé zelené plody tvarom pripomínajú egreše alebo hrozno majú jedinečnú chuť – kyslú a horkú zároveň.

Zaujímavosť: Pre vyváženie kyslej chuti sa v Indii čerstvé plody amly často konzumujú so soľou alebo čili práškom.

Indický egreš-amla-amalaki-1
Zdroj: www.pixabay.com

Kde všade sa amla využíva?

Plody amly (Emblica officinalis / Phyllanthus emblica) sú jednou z najobľúbenejších rastlinných látok so širokým spektrom využitia v medicíne, kuchyni a kozmetickom priemysle. Všetky časti – vrátane plodov, semien, listov, koreňa, kôry a kvetov, sa bohato používajú v rôznych ajurvédskych bylinných prípravkoch už najmenej 2 000 rokov.

Amla obsahuje základné vitamíny, minerály a bioaktívne látky, ktoré nám môžu pomôcť lepšie zvládať niektoré ochorenia. Ktoré konkrétne?

➀ Amla posilňuje imunitu a pomáha v boji proti prechladnutiu

Amla je považovaná za jeden z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu C. Pravidelná konzumácia vitamínu C je spojená s lepšou výkonnosťou buniek imunitného systému a môže dokonca skrátiť trvanie bežného prechladnutia.

→ 100 gramová porcia čerstvých plodov amly obsahuje toľko vitamínu C, ako 20 pomarančov.

Je bohatým zdrojom antioxidantov

Vysoký obsah vitamínu C spolu s bioflavonoidmi, trieslovinami a fenolmi, robí z amly vynikajúci antioxidant. Kombinácia týchto antioxidačných zložiek prispieva k zníženiu oxidácie buniek a množeniu voľných radikálov. Voľné radikály spôsobujú zápal, ktorý je hlavnou príčinou väčšiny chorôb, a sú zodpovedné za predčasné starnutie a poškodenie buniek.

Zhrnutie: Antioxidanty v amle pomáhajú pri neutralizácii voľných radikálov a znižujú zápaly v tele.

➂ Znižuje hladinu cholesterolu

Amla pomáha pri znižovaní ,,zlého“ LDL cholesterolu a udržiava optimálnu hladinu ,,dobrého“ HDL cholesterolu. Môže tiež znížiť hromadenie tukov v tepnách a žilách, a tým znížiť riziko vzniku aterosklerózy.

Amla a zdravie srdca
Amla podporuje zdravý krvný obeh a celkové kardiovaskulárne zdravie.
Zdroj: www.pexels.com

➃ Zlepšuje tráviace procesy

Amla podporuje trávenie na úrovni žalúdka, pretože zvyšuje pôsobenie žalúdočných štiav na rozklad potravy a môže pomôcť zmierniť príznaky stavov, ako je syndróm dráždivého čreva. Obsahuje tiež vlákninu, ktorá stimuluje pohyby čriev a pomáha nám predchádzať zápche.

Zaujímavosť: V 100 gramoch amly nájdeme približne 3 gramy vlákniny.

➄ Pomáha pri chudnutí

Amla urýchľuje metabolizmus, zlepšuje syntézu bielkovín a znižuje ukladanie tukov. Účinok amly na redukovanie hmotnosti môže byť obzvlášť prospešný u ľudí s chorobami ako je cukrovka alebo kardiovaskulárne problémy.

→ Štúdia trvajúca 12 týždňov zameraná na redukciu hmotnosti u obéznych jedincov v porovnaní s placebom ukázala, že suplementácia amly (konkrétne Triphaly – jednej z najpopulárnejších ajurvédskych bylín zloženej z troch zložiek, pričom amla je jednou z nich) bola spojená s priemerným úbytkom hmotnosti o 4,37 kg a redukciou obvodu pása o priemerne 3 cm.

Chudnutie
Pôsobenie amly na spaľovanie tukov bolo preukázané vo viacerých štúdiách.

➅ Má vynikajúce protizápalové vlastnosti

Amla má schopnosť pôsobiť na bunkovej úrovni, pričom znižuje produkciu prozápalových buniek prítomných pri chronických ochoreniach. Početné štúdie preukázali účinnosť extraktu z amly pri sennej nádche, artritíde, osteoporóze a bolestiach kĺbov.

➆ Podporuje zdravú hladinu glukózy v krvi

Amla napomáha metabolizmu a môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Navyše zlepšuje inzulínovú citlivosť buniek a zabraňuje výkyvom cukru po jedle.

Upozornenie: S konzumáciou amly buďte opatrní, ak užívate antidiabetické lieky alebo máte nízku hladinu cukru v krvi.

➇ Podporuje zdravie vlasov a pokožky

Okrem uvedených benefitov pre naše zdravie amla prospieva aj zdraviu vlasov a pokožky. Ukazuje sa, že pri lokálnej aplikácii podporuje rast vlasov, zlepšuje ich štruktúru, zabraňuje štiepeniu končekov a jej antioxidačná sila pomáha v boji proti predčasnému šediveniu.

Zdravie pokožky a vlasov
Zdroj: www.pexels.com

V kozmetických prípravkoch sa amla osvedčila ako odstraňovač nečistôt – hĺbkovo čistí pleť a dodáva jej žiarivosť a lesk. Je vhodná pre všetky typy pleti, najmä pre mdlú a pre zrelú pleť, nakoľko skvelo regeneruje pokožku a bojuje proti známkam starnutia.

V akej forme mám užívať amlu?

Amlu môžeme nájsť v rôznych podobách – ako sušený plod, koncentrovanú šťavu, prášok, kapsuly či olej. Samotné plody alebo ich prášok sa štandardne užívajú v rozmedzí 1 až 3 g denne, pitie šťavy z amly sa odporúča v rozmedzí 10 až 20 ml za deň.

V našom portfóliu nájdete amlu v kombinácii s havajskou spirulínou vo forme tabliet, ktoré spolu tvoria jedinečný doplnok výživy Amla-C Plus, ktorý slúži ako prirodzená ochrana proti baktériám a vírusom.

Amla-C Plus-1

Prečo užívať Amlu-C Plus?

+ Ľahko vstrebateľný prírodný zdroj vitamínu C.
– Obsahuje množstvo antioxidantov, bioflavoniodov, trieslovín a enzýmov.
+ Zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.
– Vhodná pre vegánov a vegetarianov.
+ Bez obsahu konzervačných látok, sladidiel, GMO a lepku.

Viac informácií

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9137578/
https://www.examine.com/supplements/amla/  
https://www.healthline.com/nutrition/indian-gooseberry#benefits
https://www.draxe.com/nutrition/indian-gooseberry/
https://www.pharmeasy.in/blog/7-health-benefits-of-amla/
https://www.ndtv.com/health/amla-health-benefits-6-reasons-why-you-must-include-amla-in-your-diet-especially-during-winter-1968718

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie