Nákupný košík
Zeleninové šťavy

Ako sa odkysliť?

Ľudské telo sa zbavuje prebytočných kyselín prostredníctvom obličiek, vylučovacej sústavy, vydychovaním cez pľúca a potením cez pokožku. Tieto prirodzené detoxikačné procesy môžeme podporiť. Máme k tomu rôznorodé prostriedky.

1. Pohyb, šport

Pre odkyslenie organizmu je vhodný ľahký šport, kedy sa neprepíname, aby sa nevytvorilo veľa kyseliny mliečnej v svaloch. Ide hlavne o stimuláciu látkovej výmeny. Keď nemáme dostatok pohybu, látková výmena funguje len v úspornom režime, a preto sa nám ľahko ukladá tuk. Keď povzbudíme látkovú výmenu, tieto problémy sa stratia.  

2. Dopĺňanie minerálov zo stravy

Pri procese odkyslenia je kľúčový dostatočný prísun minerálov. Potrebujeme prijať viac minerálov ako bežne, aby sa stíhali uvoľnené kyseliny odbúravať. Medzi minerály, ktoré neutralizujú kyseliny, patria sodík, draslík, vápnik, horčík a železo. Tieto minerály prijímame zo zásadotvornej stravy, hlavne zeleninových štiav, zelených nápojov a doplnkových minerálov na prírodnej báze.

3. Hydratácia zásaditou vodou

Už len pitie dostatočného množstva kvalitnej vody dokáže robiť zázraky. Kvalitná voda na odkysľovanie je neperlivá neminerálka. Čím je vo vode menej minerálov, tým má väčšiu kapacitu viazať nečistoty a usadeniny a dopraviť ich z organizmu preč. Na výrobu takejto vody (kvalitou sa podobá dažďovej vode z vysokohorských oblastí) sa používa reverzná osmóza.

Ak máte doma kvalitnú vodu z kohútika, postačí ju nechať odstáť, aby sa uvoľnil chlór. Na vytvorenie zásaditej vody môžete pridať čerstvú citrónovú šťavu alebo rôzne zmesi a kvapky na úpravu pH vody (odporúčame však na prírodnej báze).

Zeleninové šťavy
Zdroj: www.pexels.com

4. Zeleninové šťavy a zelené nápoje

Čerstvo vylisované zeleninové šťavy sú najprirodzenejší odkysľovací prostriedok. Obsahujú veľmi veľa zásaditých minerálov, ktoré sú výborne vstrebateľné. Skúste si spraviť čerstvý zelený nápoj z divokých bylín ako žihľava, púpava, skorocel, ďatelina a pod. Jednoducho si ich zmixujte s vodou v mixéri, preceďte a máte hotový nápoj plný hodnotných látok. Pokiaľ nemáte čas, môžete siahnuť po prášku spiruliny, chlorelly, zeleného kamutu či jačmeňa, ktorý iba rozpustíte vo vode a vypijete.

5. Zásadotvorná strava

Ľudské telo je nastavené tak, že 70 – 80 % stravy by mali tvoriť zásadotvorné potraviny. Preto je treba obmedziť (nie vylúčiť) kyselinotvorné potraviny. Hlavne všetko, v čom je cukor – to je číslo jeden! Potom nasledujú alkohol, droždie, mäso, vajíčka a mliečne výrobky. Užitočným zvykom je dať si s každým jedlom čerstvý šalát.

6. Dôkladné prežúvanie

Zlepšuje trávenie, kyseliny sa neutralizujú už v ústach a nezaťažujú tak zbytočne organizmus. Z dobre požutého jedla sa nám vstrebáva viac živín. Keď venujeme pozornosť tomu, čo jeme a vedome prežúvame, zmenší sa aj množstvo potravy, ktorú musíme prijať. Ďalšie sústo vkladáme do úst až vtedy, keď sme dôkladne požuli a prehltli to predchádzajúce.

7. Dostatok spánku

Počas spánku sa telo regeneruje všemožnými spôsobmi. Odpočinok je dôležitý pre hormonálnu rovnováhu, ktorá má veľký vplyv na celkové fungovanie organizmu (aj na chudnutie). Viac sa oplatí ísť spať skôr (najdôležitejšie sú hodiny pred polnocou), ako spať dlho. Rovnováha pH sa udržuje ľahšie, keď sme odpočinutí!

8. Zásaditý kúpeľ a starostlivosť o telo

Vylučovanie toxínov cez náš najväčší orgán – kožu môžeme podporiť zásaditým kúpeľom a masírovaním kefou alebo špongiou. Vodu si upravíme na zásaditú pridaním himalájskej, magnéziovej alebo morskej soli. Do kúpeľa nasypeme 1 kg soli. Na vytvorenie zásaditého prostredia sa dá použiť aj rozpustené mydlo (pH si skontrolujeme lakmusovým papierikom). Masírovanie tela kefou (aj nasucho) povzbudzuje lymfatický systém, prekrvuje kožu a odstraňuje odumreté bunky. Masírujeme v smere k srdcu.

9. Výživové doplnky a bylinky na odkyslenie

Detoxikáciu a regeneráciu môžeme podporiť mnohými výživovými doplnkami a superpotravinami, ktoré sú plné minerálov a vitamínov. Divoké a záhradné bylinky ponúkajú veľmi hodnotné minerály, vitamíny a enzýmy v najrôznejších variáciách chutí a vôní. Horká chuť poukazuje na vysoký obsah minerálov. Veľa prospešných byliniek si ľahko dokážeme dopestovať aj na balkóne. Namiesto kávy si môžeme dopriať chutné alkalizujúce čaje ako Rooibos, Lapacho, Guduchi či bylinkové čaje (napr. žihľavový, mätový, zázvorový alebo šípkový).

10. Pozitívny prístup a dobré pocity

Spôsob nášho myslenia má veľký vplyv na fyziologické procesy v tele. Nepríjemné pocity a stres sú dokonca viac kyselinotvorné ako nesprávna strava. Dobré pocity ako láska, radosť a porozumenie vytvárajú zásadité prostredie a očisťujú a liečia telo.

Tieto postupy samozrejme najlepšie fungujú, keď ich skombinujeme, lebo sa navzájom podporujú. Ak začneme športovať alebo si robiť zásadité kúpele, musíme aj dopĺňať minerály a dostatočne odpočívať. Organizmus tak dostane všetko potrebné na to, aby sa s uvoľnenými kyselinami vysporiadal.

→ Prečítajte si, ako je možné schudnúť pomocou zásaditej stravy a nechajte sa inšpirovať naším zoznamom zásaditých potravín.

Havajská spirulina 180 tabliet

Havajská spirulina – skvelý prostriedok na odkyslenie organizmu


Vyskúšajte zdroj vitamínov, minerálov a enzýmov – našu 100 % čistú havajskú spirulinu. Podporuje vyvážený imunitný systém, pomáha pri procese odkysľovania organizmu a zvyšuje celkovú silu a vitalitu.

Viac informácií
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie