Nákupný košík
Deti sa hrajú v prírode

Ako pomôcť deťom budovať silný imunitný systém?

Nástup jesenných mesiacov sprevádzaný chladnejším počasím dokáže potrápiť nielen dospelých, ale predovšetkým deti. Imunitný systém detí sa ešte len vyvíja a musí čeliť mnohým negatívnym vplyvom okolitého prostredia – nový kolektív v škole alebo škôlke, teplotné výkyvy, nedostatok slnečných lúčov spojený s nedostatkom vitamínu D. Ako v obdobiach zvýšenej chorobnosti môžeme podporiť imunitu detí, aby sa ich organizmus vedel čo najlepšie popasovať s množstvom nástrah, ktoré na ne číhajú?

Deti a imunita-1
Pre príchod jesene a nástup detí do kolektívu je typický zvýšený výskyt baktérií a vírusov.
Zdroj: www.pexels.com

Ako funguje imunitný systém u detí?

Imunitný systém je systém tvorený orgánmi, bunkami, tkanivami a molekulami, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu pred chorobami a rôznymi škodlivými látkami. Pod imunitou si môžeme zjednodušene predstaviť schopnosť nášho tela tieto cudzie látky zlikvidovať.

U dospelých je imunitný systém plne vyvinutý, imunitný systém detí však ešte len dozrieva a učí sa efektívne vysporiadať s cudzími látkami, s ktorými prichádza do styku. Preto nie je nič nezvyčajné, ak po nástupe detí do kolektívu jedno ochorenie strieda druhé. No práve vystavenie rôznym antigénom pomáha deťom trénovať ich imunitný systém, ktorý sa tak stávať sa silnejším a odolnejším.

Tip: Po každej chorobe vymeňte zubnú kefku dieťaťa za novú. Vírusy môžu ,,preskakovať“ z jednej zubnej kefky na druhú a infikovať tak ostatných členov rodiny.

Ako pomôcť deťom vybudovať silný imunitný systém?

Tomu, s akými baktériami a vírusmi dieťa príde do styku zabrániť nevieme. Vieme však prirodzene posilňovať jeho vnútornú obranyschopnosť pomocou zdravého životného štýlu a niektorých návykov, ktoré pomáhajú imunitnému systému dieťaťa efektívnejšie bojovať proti patogénom a dieťatko sa tak môže rýchlejšie zotaviť z choroby. Čo pre to musíme urobiť?

➀ Nevystavujte deti nadmernému stresu

Nový kolektív, nové prostredie a viac školských povinností so sebou môžu priniesť viac stresu a menej voľného času, čo sa môže podpísať pod psychickú nepohodu našich najmenších. Stres navyše spôsobuje oslabenie organizmu a robí nás náchylnejšími na infekcie. Zabezpečte, aby deti mali popri svojich povinnostiach dostatok času na oddych a venovali sa aktivitám, ktoré ich robia šťastnými.

Zaujímavosť: Vedci tiež zistili, že aj osamelosť, ktorá bola označená ako stresor, môže ovplyvniť imunitný systém a to rizikom zvýšeného zápalu v tele.

Imunitný systém detí a stres
 Zvýšený stres a zhoršená duševná pohoda môže mať negatívny vplyv na celkový imunitný systém.
Zdroj: www.pexels.com

➁ Zabezpečte deťom dostatok spánku a oddychu

Spánok potrebujeme na dobitie pomyselných bateriek všetci, a to vrátane detí. Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje, sa líši podľa veku a tiež od individuálnych potrieb dieťaťa.

  • Bábätká do 3 mesiacov potrebujú 14 až 17 hodín spánku
  • Deti od 4 až 12 mesiacov potrebujú 12 až 16 hodín spánku.
  • Deti od 1 do 2 rokov potrebujú 11 až 14 hodín.
  • Deti od 3 do 5 rokov by mali spať 10 až 13 hodín.
  • Deti vo veku 6 až 12 rokov potrebujú 9 až 12 hodín spánku.
  • Tínedžeri vo veku 13 až 18 rokov potrebujú 8 až 10 hodín.

Nedostatok spánku obmedzuje schopnosť tela produkovať proteíny nazývané cytokíny, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii a znižovať zápal. Naopak, kvalitný spánok dokáže zlepšiť pamäť imunitného systému – telo si lepšie zapamätá patogény, s ktorými sa už v minulosti stretlo a vyvolá rýchlejšiu a silnejšiu imunitnú odpoveď.

Pozor aj na fajčenie: Deti sú na škodlivé účinky pasívneho fajčenia náchylnejšie ako dospelí, pretože dýchajú rýchlejšie. Tiež ich prirodzený detoxikačný systém je menej vyvinutý.

➂ Veďte deti k budovaniu pozitívneho vzťahu k športu

Deti by mali byť aspoň hodinu denne aktívne – môže to byť hranie sa na ihrisku, prechádzka či jazda na bicykli. Ak chcete, aby si vaše deti vybudovali návyk k športu, buďte im dobrým vzorom – cvičte s nimi.

Imunitný systém detí a šport
Fyzická aktivita v podobe športu alebo pravidelných prechádzok pozitívne vplýva, okrem iného, aj na psychiku dieťaťa.
Zdroj: www.pexels.com

➃ Učte deti primeranej hygiene

Až 80 % infekcií sa šíri dotykom. Učte preto svojho drobca, aby si po každom pobyte vonku, pred jedlom, po manipulácii s domácimi zvieratami a po návšteve toalety, našiel čas na umytie rúk. Umývanie rúk teplou vodou a mydlom po dobu najmenej 20 sekúnd pomôže odstrániť baktérie a vírusy a môže znížiť riziko pľúcnych infekcií až o 45 %.

Tip: Ak chcete pomôcť deťom osvojiť si návyk umývania rúk, nechajte ich, aby si vybrali vlastné farebné uteráky s veselými obrázkami alebo mydlo zaujímavého tvaru.

➄ Dbajte na pestrý jedálniček vášho dieťaťa

Povzbudzujte svoje dieťa, aby „jedlo dúhu“, pokiaľ ide o ovocie a zeleninu. Každá farba, červená, oranžová, žltá, zelená alebo modro-fialová, totiž obsahuje jedinečnú zmes vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov a fytonutrientov, ktoré naše telo potrebuje. Fytonutrienty môžu zvýšiť produkciu bielych krviniek (bojujúcich proti infekcii) a interferónu (protilátky, ktorá pokrýva povrchy buniek a blokuje vírusy). Štúdie ukazujú, že strava bohatá na fytonutrienty môže v dospelosti chrániť aj pred takými chronickými ochoreniami, ako je rakovina a srdcové choroby. Snažte sa preto, aby vaše dieťa zjedlo päť porcií ovocia a zeleniny denne.

>> Skvelým spôsobom, ako pridať zeleninu a ovocie do jedálnička je pripraviť si zelené smoothies. Vyskúšajte naše obľúbené recepty. Obzvlášť chutný a deťmi obľúbený je nápoj s karobovým práškom.

Čo by sa malo nachádzať v jedálničku dieťaťa?

V jedálničku dieťaťa by mali byť zastúpené, okrem ovocia a zeleniny, aj celozrnné výrobky, potraviny bohaté na probiotiká (jogurty, kefír, fermentovaná zelenina), strukoviny, mliečne výrobky, resp. iné zdroje vápnika. Dbať by ste mali aj na dostatok bielkovín, a tiež zdravé tuky (rastlinné oleje alebo semienka). Chýbať by nemala ani vláknina, s ktorou však opatrne – jej nadmerný príjem u detí môže spôsobiť zápchu a tiež môže zabrániť vstrebávaniu niektorých živín.

>> Celkové množstvo prijatej vlákniny u detí počas dňa je podstatne nižšie, ako pri dospelých, spravidla sa počíta ako vek dieťaťa + 5 g.

Imunitný systém detí a zdravá strava
Prevažná časť stravy dieťaťa by mala pozostávať z rôznych na živiny bohatých a minimálne spracovaných jedál a pochutín.
Zdroj: www.pexels.com

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť, resp. ich obmedziť, sú spracované potraviny, potraviny s pridaným cukrom a potraviny s nasýtenými tukmi. Netreba zabúdať, že jeme aj pre potešenie, preto je občasná maškrta na mieste. No dbajte na to, aby pridaný cukor predstavoval menej ako 10 % celkových prijatých kalórií dieťaťa počas dňa.

Tip na rýchle občerstvenie: Jedno jablko má asi 95 kalórií a obsahuje 4 gramy vlákniny, čo z neho robí perfektné nízkokalorické občerstvenie, ktoré zasýti. 

Vitamíny pre silný imunitný systém

Správnym výberom potravín môžete zabezpečiť vášmu dieťaťu dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré sú obzvlášť potrebné pre udržanie dobrého zdravia a silného imunitného systému. Ktoré to sú a kde ich nájdeme?

Vitamín D

Známy aj ako slnečný vitamín, keďže ho tradične získavame zo slnečného žiarenia. Preukázalo sa, že vitamín D pôsobí ako imunitný modulátor, čo znamená, že pomáha posilniť imunitnú funkciu, keď potrebuje reagovať na nejakú hrozbu. Najnovšie výskumy naznačujú, že vitamín D môže zlepšiť zdravie dýchacích ciest. Okrem konzumácie potravín obsahujúcich vitamín D, ako sú mastné ryby, huby vystavené UV žiareniu alebo vajcia, je počas jesene a zimy na mieste zváženie suplementovania vo forme doplnkov výživy.

Vitamín C

Silný antioxidant, ktorý posilňuje náš imunitný systém tým, že odvracia škodlivé voľné radikály, ktoré môžu prispievať k oxidačnému stresu. Nájdeme ho v potravinách ako špenát, kel, brokolica, paprika, paradajky, ružičkový kel, alebo jahody.

Vitamín A 

(Okrem iného aj) bojovník proti infekciám a nájdeme ho v živočíšnych a rovnako aj rastlinných zdrojoch ako sú ryby, mäso, vajcia, mrkva, sladké zemiaky, tekvica, špenát, kel.

Vitamín E

Pomáha nášmu telu bojovať proti infekcii. Nájdeme ho v potravinách ako sú mandle, arašidy/arašidové maslo, lieskové oriešky, slnečnicové semienka, slnečnicový olej.

Vitamíny skupiny B

Sú dôležité pre rast, hladinu energie a funkciu mozgu. Nachádzajú sa v celozrnných výrobkoch, vajciach, mäse, morských plodoch, mliečnych výrobkoch, strukovinách ako fazuľa a šošovica, či v listovej zelenine.

Železo

Podporuje neurologický vývoj, rast a imunitné funkcie. Jeho dlhodobý nedostatok u detí môže prispieť ku kognitívnym problémom a poruchám učenia. Železo sa vyskytuje v červenom mäse, morských plodoch, fazuli, brokolici, špenáte alebo v keli.

Zinok

Je potrebný na produkciu nových buniek imunitného systému. Nájdeme ho v ustriciach, krabom mäse, chudom mäse a hydine, tekvicových semiačkach, kešu orechoch, cíceri alebo fazuli.

Výživové doplnky pre deti

Skvelým pomocníkom v období chorôb môžu byť doplnky výživy, najmä ak vaše dieťatko odmieta niektoré druhy ovocia či zeleniny, prípadne je v jedle vyberavé, a vy tak nemáte istotu, či mu stravou naozaj dokážete zabezpečiť všetky potrebné živiny.

Detský vitamínový komplex - nový obal

Vitamínový komplex pre deti

V našej ponuke nájdete jedinečný Vitamínový komplex pre deti, špeciálne zostavený pre potreby najmenších. Je vyrobený z nekoncentrovaných bio štiav z červeného hrozna, višňovej šťavy, šťavy z čiernych ríbezlí, černicovej šťavy, arónie a bazy v kombinácii s prírodnými vitamínmi a minerálmi potrebnými pre správne fungovanie imunitného systému (obsahuje: vitamíny skupiny B, vitamín C a E, železo, zinok, chróm a selén).

Viac informácií

Nezabúdajte však, že žiaden doplnok by nemal nahrádzať zdravú stravu, mal by len dopĺňať pevné základy. Mentálna pohoda, správna strava, oblečenie adekvátne k aktuálnemu počasiu, aktívny životný štýl a dostatočný spánok – to všetko patrí medzi spôsoby podpory imunitného systému a celkového zdravia našich najmenších.

Zdroje:

https://healthline.com/nutrition/healthy-eating-for-kidshttps://www.healthline.com/health/health-claims-astaxanthin
https://www.canadian.cz/en/articles-and-news/what-you-do-not-know-about-a-child-s-immune-system-and-its-disorders/
https://www.parents.com/health/cold-flu/cold/boost-childs-immunity/
https://www.whatsgood.vitaminshoppe.com/immune-supplements-for-kids/
https://www.health.clevelandclinic.org/want-boost-childs-immune-system-5-tips/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie