More a červené riasy

Červené morské riasy – poklad z mora

Červené morské riasy sa bohato využívali už pred stovkami rokov, a to najmä pre svoju schopnosť predchádzať chorobám a predĺžiť život. V súčasnosti sú populárnou zložkou mnohých produktov starostlivosti o pleť. Pre svoj nutričný obsah sa využívajú najmä v čínskej, japonskej a kórejskej kuchyni. My sme sa bližšie zamerali na benefity červených morských rias pre naše zdravie.

More a červené riasy
Červené morské riasy obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré telo dokáže ľahko vstrebať.
Zdroj: www.pexels.com

Čo sú červené morské riasy?

Morské riasy sú odolné organizmy, ktoré dokážu prežiť aj v náročných podmienkach. Na rozdiel od suchozemských rastlín nemajú korene a minerály a stopové prvky zo svojho okolia absorbujú celým povrchom. Doteraz bolo objavených asi 40 000 druhov morských rias. Štandardne ich kategorizujeme podľa farby alebo pigmentu zelené, modro-zelené, hnedé, červené. Červené morské riasy patria do triedy Rhodophyta (lat.) a sú známe pre vysoký obsah antioxidantov, bielkovín, vlákniny, vitamínov a stopových prvkov.

>> Morské riasy obsahujú 10 až 20-krát viac minerálov ako suchozemské rastliny, ako aj množstvo vitamínov a ďalších prvkov potrebných pre správny metabolizmus.

V polovici 70. a začiatkom 80. rokov vedci identifikovali asi tridsať druhov červených morských rias, ktoré posilňujú regulačnú reakciu imunitného systému. Najsľubnejšou časťou objavu bolo, že tieto druhy mali antivírusový účinok proti širokej škále patogénov. V čom ďalšom sú červené morské riasy výnimočné?

>> Pozornosť vedcov si získali najmä kmene Gigartina a Dumontiacea, a to hlavne pre svoje vlastnosti podporujúce imunitu.

Zdravotné benefity červených morských rias

Obsahujú množstvo antioxidantov

Jednou z výhod červených morských rias je ich antioxidačný účinok, ktorý pôsobí proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Niektoré výskumy naznačujú, že antioxidanty morských rias by mohli byť účinnejšie ako antioxidanty zo suchozemských plodín.

➁ Podporujú zdravie očí a pokožky

Červené riasy obsahujú antioxidanty zeaxantín a luteín, ako aj minerály, ktoré preukázateľne zabraňujú makulárnej degenerácii a podporujú zdravie očí. Fungujú ako filtre modrého svetla a chránia tak oko pred poškodením.

>> Makulárna degenerácia je ochorenie spojené s opotrebovávaním časti sietnice. Je hlavnou príčinou straty zraku u ľudí starších ako 60 rokov.

➂ Bojujú proti vírusom a baktériám

Morské riasy prirodzene obsahujú fytonutrienty s antivírusovým pôsobením. Predpokladá sa, že karagénany – typ molekuly cukru – nachádzajúce sa v červených morských riasach zvyšujú produkciu interferónu v imunitnom systéme a môžu byť účinnou prevenciou proti vírusom a infekciám.

>> Klinické štúdie ukázali, že sulfátované polysacharidy z červených morských rias môžu potlačiť, znížiť alebo dokonca zastaviť rast vírusov v tele. Z tohto dôvodu sa červené morské riasy prospečné pri kvasinkových infekciách, chrípke, oparoch až po vážne vírusy ako sú HPV a Epstein-Barrovej vírus.

Červené morské riasy - Gigartina
Medzi najprospešnejšie kmene červených morských rias sa radia Gigartina a Dumontiacea.
Zdroj: www.istockphoto.com

➃ Poskytujú ochranu pred herpesom

Jedným z najznámejších použití červených morských rias je prevencia herpesu. Jedinečné polysacharidy prítomné v červených morských riasach preukázali potlačenie herpetických vírusov vrátane HSV-1 (orálny), HSV-2 (genitálny) ako aj vírusov, ktoré spôsobujú ovčie kiahne a pásový opar.

➄ Podporujú reakciu tela na zápal a znižujú bolesť

Zistilo sa, že mnoho rias má silné protizápalové a bolesť zmierňujúce vlastnosti vďaka vysokému obsahu chlorofylu a omega-3 mastných kyselín.

>> Stredomorská červená riasa Laurencia má výrazné protibolestivé a protizápalové vlastnosti a je schopná potlačiť žalúdočné vredy.

Čo z toho vyplýva?

Výskumníci sa domnievajú, že červené morské riasy môžu slúžiť ako vstupná brána, ktorá odoláva mnohým typom bakteriálnych, hubových a vírusových patogénov. Súčasný výskum červených morských rias ukázal sľubné výsledky pri redukcii kvasiniek Candida a vírusu Herpes simplex.

Preto ak bojujete s akýmkoľvek typom chronického vírusu, kožnými problémami a celkovo oslabeným imunitným systémom, červené morské riasy môžu pre vás byť dobrým pomocníkom.

Červené morské riasy Plus - 90 kapsúl

ČERVENÉ MORSKÉ RIASY – 90 VEGÁNSKYCH KAPSÚL

V našej ponuke nájdete jedinečnú kombináciu dvoch divo rastúcich červených morských rias (Gigartina a Dumontiacea) v kombinácii s modro-zelenou riasou Spirulina, ktorá napomáha ich účinnejšiemu vstrebávaniu.

+ Podpora imunitného systému.
+ Ochrana buniek pred oxidačným stresom.
+ Podpora protizápalových reakcií.
+ Pomoc pri vírusových ochoreniach.
+ Pomoc pri bakteriálnych infekciách.

Viac informácií

Zdroje:

https://blog.pureplanet.com/4-reasons-you-should-try-red-marine-algae-right-now/
https://www.water-for-health.co.uk/our-blog/2017/03/can-red-marine-algae-really-help-boost-immune-system/
https://www.water-for-health.co.uk/our-blog/2017/11/red-marine-algae-for-hpv-and-other-viruses/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22054963/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie