Regulat Beaty produkty

Čo je kyselina hyalurónová a prečo sa nachádza v toľkých kozmetických produktoch?

Nachádza sa vo veľkom množstve kozmetických prípravkov, od produktov na tvár až po masky na vlasy. Dokonca aj vo forme injekčnej výplne. Ale čo to vlastne kyselina hyalurónová je a ako ju správne začleniť do starostlivosti o našu pokožku?

Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je číra, mazľavá látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele. Ak sa na to pozrieme z chemického hľadiska, kyselina hyalurónová je reťazec stavebných blokov cukru so špeciálnymi chemickými vlastnosťami. Najväčšie množstvo sa nachádza v pokožke, spojivovom tkanive a očiach. Ľudské telo obsahuje približne 15 g kyseliny hyalurónovej, ktorá sa neustále obmieňa – dochádza k jej rozkladu a opätovnej syntéze.

Kyselina hyalurónová funguje ako špongia a pomáha bunkám zadržiavať čo najviac vody. Jeden gram kyseliny hyalurónovej má pôsobivú schopnosť zadržať až šesť (áno, čítate správne – šesť, aj keď niektoré zdroje uvádzajú až 10) litrov vody.

Kyselina hylurónová-1

Zdroj: pexels.com
Kyselina hyalurónová je kľúčom k okamžitému vyplneniu jemných vrások a k tomu, aby pokožka žiarila. Je šetrná k bariére pokožky, takže je dobrou voľbou, nech už máte akýkoľvek typ pleti.

Prečo je kyselina hyalurónová dôležitá?

Jednou z najúžasnejších vecí na kyseline hyalurónovej je jej schopnosť viazať vodu. Čím je molekula väčšia, tým je schopnejšia vykonávať túto funkciu. Napríklad v kĺboch ​​vytvára vysokomolekulárna kyselina hyalurónová tekutinu podobnú želé (nazývanú synoviálna tekutina), ktorá maže kĺby a tlmí nárazy.

Okrem podpory elasticity kĺbov a väzivových tkanív viaže kyselina hyalurónová vodu aj v pokožke, čím zaisťuje jej pružnosť a hladkosť. No keďže vekom kyselinu hyalurónovú prirodzene strácame, pokožka sa ľahšie dehydratuje. Jej nedostatok sa prejavuje stratou vlhkosti, tvoria sa vrásky, v niektorých prípadoch dokonca ekzémy, pokožka stráca elasticitu a na bežné podnety reaguje napríklad začervenaním. Preto môže byť vytvorenie pravidelnej rutiny starostlivosti o pleť s kyselinou hyalurónovou mimoriadne prospešné.

Kyselina hylurónová-2

Zdroj: pexels.com
Ľudské telo v mladosti vyrába dostatok kyseliny hyalurónovej, no s pribúdajúcim vekom sa táto schopnosť začína znižovať. Osoba nad 50 rokov môže vyprodukovať už iba polovičné množstvo kyseliny hyalurónovej, ktoré produkovala v mladosti.

Ako správne používať kyselinu hyalurónovú?

Nesprávne použitie, resp. nesprávna aplikácia kyseliny hyalurónovej môže pokožku dehydratovať a spôsobiť úplne opačný efekt, ako by sme očakávali. Tomu však vieme ľahko zabrániť – je potrebné pokožku vopred pripraviť a zvlhčiť. Prípravky (konkrétne séra) s kyselinou hyalurónovou je potrebné nanášať na čistú a vlhkú pokožku a následne naniesť krém (alebo olej), ktorý zabráni transepidermálnej strate vlhkosti. 

Čo je to transepidermálna strata vlhkosti? Aj keď tento pojem znie odborne, ide v podstate o stratu vody v pokožke (konkrétne v epiderme). Koža pozostáva z troch základných vrstiev – vrchnej epidermis, prostrednej dermis a najspodnejšej hypodermis. Ak voda uniká z dermy do najvrchnejšej vrstvy kože – epidermy a následne sa vyparuje, hovoríme o transepidermálnej strate vody (angl. Transepidermal Water Loss, TEWL).

Podľa dermatologičky Dr. Rachel Nazarian sa kyselina hyalurónová dobre znáša s väčšinou ostatných látok a je možné ju kombinovať s retinolmi, vitamínmi a inými kyselinami. Jedinou výnimkou sú kyseliny s nízkou úrovňou pH, napríklad kyselina glykolová, pretože tá môže kyselinu hyalurónovú degradovať a spôsobiť jej neúčinnosť.

Kyselina hylurónová-3

Zdroj: pexels.com
Poradie nanášanie produktov na pleť je dôležité. Pomocníkom nám môže byť napríklad hydratačné pleťové tonikom, ktoré pleť výborne pripraví na ďalšiu starostlivosť.

V kozmetike existujú rôzne druhy kyseliny hyalurónovej, ktoré sa môžu používať v rôznych formuláciách (zvyčajne označovaných ako hyaluronát sodný), ktoré sa líšia molekulárnou veľkosťou. Rôzne molekulové hmotnosti prenikajú do rôznych úrovní pokožky. Molekuly s nižšou molekulovou hmotnosťou sú menšie a môžu sa preto dostať do hlbších vrstiev kože. Tie s vysokými molekulovými hmotnosťami naopak zostávajú viac na povrchu. Ako najúčinnejšia sa javí ich kombinácia.

Tip: Vyskúšajte produkty Regulat® Beauty, ktoré obsahujú Regulat® Hyaluron 3D komplex pozostávajúci z nízkomolekulárnej a vysokomolekulárnej kyseliny hyalurónovej, ktorá udržateľným spôsobom dopĺňa zásoby vlhkosti v pokožke.

Ďalšie výhody kyseliny hyalurónovej

1. Môže urýchliť hojenie rán

Ukázalo sa, že použitie kyseliny hyalurónovej na kožné rany zmenšuje veľkosť rán a znižuje bolesť.

2. Zmierňuje bolesti kĺbov

Doplnky výživy s kyselinou hyalurónovou sú účinné pri znižovaní bolesti kĺbov u ľudí s osteoartrózou.

3. Zmierňuje príznaky refluxu kyseliny

Keď dôjde k refluxu kyseliny, obsah žalúdka sa vracia späť do hrdla, čo spôsobuje bolesť a poškodenie výstelky pažeráka. Kyselina hyalurónová môže pomôcť upokojiť poškodenú výstelku pažeráka.

4. Zmierňuje nepríjemné pocity pri syndróme suchého oka

Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v očiach a často je zložkou očných kvapiek na zmiernenie príznakov syndrómu suchého oka. 

5. Môže zabrániť bolesti močového mechúra

Isté percento žien trpí stavom nazývaným syndróm bolestivého močového mechúra. Táto porucha spôsobuje bolesti a citlivosť brucha spolu so silným a častým nutkaním na močenie. Nie je jasné, prečo kyselina hyalurónová pomáha zmierňovať tieto príznaky, ale vedci predpokladajú, že pomáha napraviť poškodenie tkaniva močového mechúra, čím sa zníži jeho citlivosť na bolesť.

Kyselina hylurónová-4

Zdroj: pexels.com
Pokožka si zachováva svoju pružnosť, okrem iného, aj vďaka vysokému obsahu vody. Kľúčovou molekulou podieľajúcou sa na vlhkosti pokožky je kyselina hyalurónová. Kyselina hyalurónová na seba dokáže naviazať až 1000-násobok svojej hmotnosti – inými slovami, kyselina hyalurónová funguje ako zvlhčovadlo (humektant).

Aj keď možno kyselina hyalurónová neznie ako niečo, čo by ste si chceli aplikovať na telo (a už vôbec nie na tvár), nenechajte sa zmiasť jej názvom. Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v našom tele a funguje úplne inak ako ostatné kyseliny. Je dosť pravdepodobné, že aj práve teraz vytvára vaše telo túto vodumilujúcu molekulu a používa ju na mazanie kĺbov, zvlhčenie očí a na pomoc pokožke a vlasom udržiavať potrebnú vlhkosť.

Nakoľko je kyselina hyalurónová telu vlastná látka, riziko alergií, podráždenia alebo akejkoľvek reakcie je nízke. Väčšina ľudí môže preto bezpečne užívať doplnky výživy s kyselinou hyalurónovou, ktoré sú prospešným doplnkom pre rôzne ochorenia, najmä tie, ktoré súvisia so zdravím pokožky a kĺbov.

Regulatpro® Hyaluron-2

Doplňte si zásobu kyseliny hyalurónovej vďaka produktu Regulatpro® Hyaluron

Vysoko účinná vegánska kyselina hyalurónová sa do pokožky vstrebáva o 200 % účinnejšie vďaka jednej z hlavných funkcií esencie REGULATESSENZ® – efektu nosiča, ktorý pomáha účinnejšiemu vstrebávaniu mikroživín do nášho tela.

Regulatpro® Hyaluron

Zdroje:

www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#TOC_TITLE_HDR_10
www.healthline.com/hyaluronic-acid-for-skin#side-effects
www.harpersbazaar.com/beauty/skin-care/a25573129/hyaluronic-acid-for-skin-benefits-uses/
hyalogic.com/blog/the-benefits-of-high-molecular-weight-hyaluronic-acid/
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/
www.nayaglow.com/hyaluronic-acid-explained/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie