Už odpradávna ľudia využívali liečivú silu prírody a využívali rôzne rastliny a byliny na liečenie chorôb a celkové posilnenie zdravia. Medzi takéto rastliny patria aj vitálne huby, známe tiež ako adaptogény, adaptogénne huby alebo medicinálne huby. Bohato sa využívali v tradičnej medicíne v Číne, Japonsku, Rusku, ale aj v iných častiach sveta na zlepšenie zdravia a zvýšenie odolnosti organizmu voči stresu. Dnes záujem o vitálne huby stúpa, tak si o nich poďme povedať niečo viac.
Zaujíma vás, prečo väščina medicinálnych húb pochádza Číny? Prečítajte si viac →.
Čo si predstaviť pod pojmom vitálne huby?
Pod pojmom vitálne alebo medicinálne huby rozumieme určitý druh húb, ktoré majú schopnosť pomáhať telu prispôsobiť sa rôznym stresovým faktorom a zvýšiť jeho odolnosť voči nim. Medzi najznámejšie vitálne huby patria:
- čaga (Inonotus obliquus),
- reishi (Ganoderma lucidum),
- levia hriva (Hericium erinaceus),
- shiitake (Lentinus edodes),
- žezlovka (Cordyceps sinensis),
- a mnohé ďalšie.
Vitálne huby sa stali predmetom intenzívneho výskumu a záujmu nielen zo strany odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Obsahujú totiž rôzne bioaktívne zlúčeniny (beta-glukány, triterpény, fenoly, steroly, statíny), ktoré môžu:
- posilňovať imunitný systém,
- zmierniť stres,
- zvýšiť energiu a
- podporovať celkové zdravie a pohodu.
Preto sa huby čoraz častejšie využívajú nielen ako potraviny, ale aj ako doplnky stravy. Najbežnejšie formy suplementácie sú vo forme prášku alebo tekutého extraktu, nájsť môžeme aj čaje či kapsuly. Rôzne formy umožňujú ľuďom jednoduché a pohodlné pridanie vitálnych húb do svojej stravy, a využiť tak naplno ich zdravotné benefity.
Ako z vitálnych húb vyťažiť maximum?
① Vyberajte kvalitné produkty
Vitálne huby si vyberajte od spoľahlivých výrobcov, ktorí dodržiavajú vysoké štandardy kvality a čistoty. Máte tak istotu, že produkt bude účinný a hlavne bezpečný na užívanie.
② Riaďte sa odporučeným dávkovaním
Dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené na obale produktu alebo sa riaďte odporúčaniami od lekára. Príliš vysoké dávky môžu mať nežiaduce účinky, zatiaľ čo príliš malé dávky nemusia priniesť očakávané výsledky.
③ Kombinujte viaceré druhy
Niektoré huby sa môžu dopĺňať vo svojich účinkoch (spolupracujú synergicky), čo môže posilniť ich pozitívne účinky. Skúste preto kombinovať rôzne vitálne huby, aby ste získali širšie spektrum prospešných látok a účinkov. V niektorých prípadoch môže byť prínosné kombinovať vitálne huby s inými prírodnými doplnkami alebo zložkami, aby sa zvýšila ich účinnosť.
④ Buďte trpezliví a užívajte ich pravidelne
Niektoré účinky vitálnych húb môžu byť okamžité, iné zasa nenápadné a nemusíte ich ani pocítiť, pretože ich možno identifikovať jedine pod mikroskopom. Vitálne huby sú v podstate funkčné potraviny a akýkoľvek viditeľný účinok sa pravdepodobne prejaví v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov. Preto nečakajte zázraky zo dňa na deň.
⑤ Pristupujte k nim ako k doplnkom životného štýlu
Vitálne huby by mali byť len doplnkom zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, dostatok pohybu, adekvátny odpočinok a minimalizovanie stresu. Kombinácia týchto faktorov môže pomôcť maximalizovať ich prospešné účinky.
A ak sa už chystáte začať s ich užívaním, mali by ste vedieť, čo chcete užívaním docieliť. Každá vitálna huba má totiž svoje jedinečné vlastnosti a obsahuje zlúčeniny, ktoré majú rôzne účinky na ľudský organizmus.
Čaga – kráľovná vitálnych húb
Čaga (Inonotus obliquus) bola známa už v 17. storočí, kedy sa používala v tradičnej medicíne na liečbu mnohých chorôb. Nájsť ju môžeme na kmeňoch stromov, najmä briez, v oblastiach s chladnejším podnebím a nízkou vlhkosťou, hlavne v severných častiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky.
Charakteristickým znakom čagy je jej vzhľad – tvrdý čierny nepravidelný útvar pripomínajúci spálené uhlie dorastajúci do dĺžky až niekoľko desiatok centimetrov v priemere. Vo vnútri je však oranžová.
Čaga má protizápalové, antioxidačné, protirakovinové a imunitu posilňujúce vlastnosti. Môže zlepšiť trávenie a zdravie pokožky, znížiť hladinu cukru a cholesterolu v krvi, a môže tiež zmierňovať únavu.
Učinné látky obsiahnuté v čage sú antioxidanty, betulín, kyselina betulínová, beta-glukány, SOD.
Kedy užívať čagu?
- Ak máte oslabený imunitný systém, ste náchylní na infekcie, časté nachladnutia alebo sa zotavujete z choroby.
- Trápia vás chronické zápalové ochorenia (artritída, Crohnova choroba).
- Hľadáte prírodné spôsoby na podporu zdravého životného štýlu.
- Chcete zlepšiť svoju fyzickú výdrž alebo podporu regeneráciu po športovom výkone.
- Pracujete v stresujúcom prostredí a potrebujete zvýšiť svoju mentálnu bdelosť a sústredenie.
- Chcete podporiť kardiovaskulárne zdravie a prirodzene znižovať krvný tlak a cholesterol.
Odporúčané užívanie čagy
Podľa viacerých zdrojov je prospešné užívať čagu ráno nalačno, niektorí ľudia však môžu mať citlivý žalúdok a preferujú užívanie čagy spolu s jedlom. Nepísané pravidlo hovorí, že ideálne je užívať čagu aspoň 30 minút pred jedlom alebo 60 minút po jedle. Kombinovať ju môžete s reishi, cordycepsom a vitamínom C, ktorý je známy schopnosťou zlepšiť vstrebávanie živín.
Čage by ste sa mali vyhnúť, ak máte alebo ste v minulosti mali obličkové kamene. A to najmä z dôvodu vyššieho obsahu oxalátov. Pozor pri užívaní čagy by si mali dať ľudia s cukrovkou a tiež tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi alebo znižovanie hladiny cukru v krvi. Tehotným a dojčiacim ženám sa neodporúča užívať vitálne huby vôbec.
Reishi – symbol dlhovekosti
História používania reishi v tradičnej čínskej medicíne je dlhá – prvé záznamy pochádzajú už z dynastie Han. V minulosti sa konzumovala len v kráľovských rodinách najmä na boj proti vírusom a baktériám a pre podporu dlhovekosti.
Reishi je zaujímavá svojim vzhľadom – lesklým alebo mierne textúrovaným hnedočerveným klobúkom, ktorý rastie horizontálne z kmeňa rozkladajúceho sa alebo mŕtveho stromu. Môže dorastať od niekoľkých centimetrov až do niekoľkých desiatok centimetrov v priemere.
Reishi je bohatá na bioaktívne zlúčeniny ako beta-glukány a glykoproteíny, ktoré posilňujú imunitný systém a pôsobia protizápalovo. Obsahuje tiež zlúčeniny, ktoré môžu upokojiť nervový systém, pomáhajú znižovať stres a ponúkajú prirodzený spôsob podpory duševného zdravia. Sľubne vyzerá výskum v oblasti protirakovinových účinkov, konkrétne pri eliminácii rakovinových buniek a bráneniu rastu nádorov. No na jednoznačné závery si musíme ešte počkať.
Učinné látky obsiahnuté v reishi sú triterpény, kyselina ganodermová, polysacharidy, beta-glukány.
Kedy užívať reishi?
- Ak máte oslabený imunitný systém, ste náchylní na infekcie, alebo chcete preventívne posilniť svoje zdravie počas obdobia zvýšenej chorobnosti.
- Hľadáte prírodné spôsoby, ako podporiť svoje celkové zdravie, vrátane kardiovaskulárneho zdravia, imunitného systému a dlhovekosti.
- Zažívate vysokú úroveň stresu alebo úzkosti.
- Máte problémy so spánkom, trpíte nespavosťou alebo sa prebúdzate neoddýchnutí.
- Chcete podporiť regeneráciu po fyzickej záťaži.
- Máte náročnú prácu, ktorá vyžaduje maximálnu sústredenosť a produktivitu.
Odporúčané užívanie reishi
Bežne sa odporúča reishi užívať pred spaním kvôli schopnosti podporovať relaxáciu a zmierňovať stres. Niektorí ľudia však môžu mať opačnú reakciu, preto je najlepšie odsledovať si svoje individuálne potreby. Kombinovať sa môže s čagou, cordycepsom a vitamínom C.
Vyhnúť reishi by ste sa mali, ak sa chystáte podstúpiť chirurgický zákrok, aby sa minimalizovalo riziko krvácania alebo interakcií s anestéziou. Opatrní buďte, ak užívate lieky na riedenie krvi, máte autoimunitné ochorenie alebo užívate doplnky výživy, ktoré môžu znižovať krvný tlak (napríklad ginko alebo rybí olej). Ako sme už spomenuli, užívaniu reishi by sa mali úplne vyhnúť tehotné a dojčiace ženy.
Levia hriva – podpora mozgu a jeho činnosti
Levia hriva (Lion’s mane) alebo aj herícium sa využívalo v tradičnej čínskej medicíne na liečbu tráviacich ťažkostí. A ak sme si povedali, že čaga a reishi majú špecifický vzhľad, levia hriva ho povyšuje na novú úroveň. Má guľatý tvar s dlhými visiacimi bielymi strapcami pripomínajúcimi hrivu leva – preto ten príznačný názov.
Levia hriva má protizápalové a imunomodulačné vlastnosti, podporuje kognitívne funkcie, pamäť a koncentráciu. Môže chrániť pred demenciou a znižovať mierne príznaky úzkosti a depresie. Sľubne vyzerajú aj výskumy v súvislosti s Alzheimerovou chorobou, nakoľko levia hriva môže pomôcť podporovať zdravie mozgu.
Učinné látky obsiahnuté v levej hrive sú polysacharidy, polypeptidy, beta-glukány, antioxidanty a fenolové zlúčeniny.
Kedy užívať leviu hrivu?
- Ak potrebujete podporiť kognitívne zdravie a pamäť (študenti, seniori, ľudia vo vyššom veku).
- Hľadáte prírodné spôsoby na zvládanie stresu a úzkosti.
- Ak si na svojej pracovnej pozícii potrebujete udržiavať vysokú úroveň koncentrácie a sústredenia, musíte zvládať stres a chcete byť produktívni počas dlhých pracovných dní.
- Pracujete na zmeny, máte nepravidelný spánkový režim a chcete zvýšiť bdelosť počas nočných hodín.
- Pravidelne sa venujete intenzívnemu tréningu a chcete podporiť nervový systém a regeneráciu tela.
- Máte zníženú imunitu alebo chcete preventívne posilniť svoje zdravie počas chladnejších mesiacov alebo počas obdobia zvýšeného rizika ochorení.
Odporúčané užívanie levej hrivy
Leviu hrivu sa odporúča užívať v ranných hodinách, a to práve z dôvodu podpory funkcie mozgu a duševnej pohody počas dňa. Kombinovať ju môžete s čagou, cordycepsom, reishi a vitamínom C.
Užívaniu by ste sa mali vyhnúť, ak máte alergiu na huby alebo vás trápi astma, nakoľko niektoré zložky levej hrivy môžu byť stimulantom pre dýchacie cesty a môžu vyvolať nechcenú reakciu. Tiež buďte opatrí, ak užívate lieky na cukrovku alebo lieky na zrážanie krvi. Ako pri ostatných vitálnych hubách, tak aj pri levej hrive platí, že tehotné a dojčiace ženy by sa užívaniu mali vyhnúť.
Vitálne huby a aktuálny výskum
V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí obracia k prírodným prostriedkom s cieľom zlepšenia kvality života a výnimkou nie sú ani vitálne huby. Ich dlhá história v tradičnej medicíne poskytuje dobrý základ pre moderný vedecký výskum.
Liečivé vlastnosti húb sa najprv skúmajú v laboratóriu a následne sa potvrdzujú prostredníctvom in vivo štúdií na zvieratách. A hoci vedecký výskum stále prebieha a existuje len obmedzený počet klinických štúdií na ľuďoch, doterajšie výsledky sú povzbudivé a vyzerajú naozaj sľubne!
V súčasnosti vieme identifikovať množstvo zdravotných benefitov spojených s užívaním vitálnych húb ako schopnosť posilniť imunitný systém, zmierniť zápal alebo podporiť duševné zdravie. Mnohé z účinkov a mechanizmov pôsobenia ešte nie sú úplne pochopené, no už teraz je zrejmé, že vitálne huby majú potenciál významne prispieť k lepšej kvalite života. Uvidíme, aké ďalšie fascinujúce poznatky nám prinesie čas.
Vyskúšajte tekuté extrakty z húb!
V našom portfóliu nájdete medicinálne huby vo forme tekutých extraktov bez alkoholu – čaga, reishi, levia hriva.
+ Vyrobené dvojitou extrakciou, čím sa maximalizuje účinnosť zlúčenín rozpustných vo vode aj v alkohole.
– Balené v prémiovom biofotonickom skle Miron.
+ Bez lepku a laktózy, vhodné aj pre vegánov.
Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/reishi-mushroom-uses-and-risks
https://www.eatingwell.com/article/8069689/health-benefits-of-reishi-mushrooms/
https://www..webmd.com/diet/health-benefits-chaga-mushrooms
https://www..kniha.royalchaga.sk/tajny-svet-vitalnych-hub/kniha
https://www..ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7826851/
https://www..oriveda.com/zips/Hericium%20erinaceus-%20an%20edible%20mushroom%20with%20medicinal%20values.pdf