Hamburger s hranolkami

Je vaše telo prekyslené?

Keď nás niekto obdarí „kyslým úsmevom“, nepoteší nás to. Niekedy sa „tvárime kyslo“, čo je opakom výrazu nadšenia. Tieto zdomácnené výrazy presne opisujú, čo to znamená byť prekyslený.

Problém kyslého životného štýlu

V súčasnosti bežne konzumujeme potraviny a nápoje, ktoré sú kyselinotvorné. V kombinácii s nedostatkom pohybu a stresujúcim životným štýlom sa vytvára chemická nerovnováha v našom tele .

Hladina pH v bunkách a telesných tekutinách ovplyvňuje všetky procesy v organizme. Asi najviac si naše telo stráži hladinu pH krvi. Tak ako urobí čokoľvek pre udržanie stabilnej telesnej teploty, snaží sa zaistiť aj mierne zásaditú hodnotu pH krvi.

Potraviny a nápoje, ktoré máme v súčasnosti bežne na stole, sú prevažne kyselinotvorné.
Zdroj: pixabay.com

Prekyslenie

Pre udržanie tejto úzko vymedzenej pH hodnoty krvi (pH 7,35 až 7,45) telo odčerpáva zásadité minerály z iných tkanív, pretože tým bezprostredne neohrozuje život. Zníženie pH krvi by totiž spôsobilo vážne ohrozenie života. Keď nedopĺňame zásadité živiny v strave, dochádza k poklesu hladiny pH. Z tohto dôvodu už nie je možné prebytočné kyseliny dostatočne rýchlo vylúčiť. Aby sa kyseliny dostali preč z krvi, telo ich uskladňuje v tkanivách a orgánoch. Tie sa snaží očistiť lymfatický systém. Ak je aj lymfatický systém zahltený kyselinami, zostávajú kyseliny v tkanivách.

Ďalej sa snaží telo zbaviť odpadu cez kožu, pľúca, obličky a vylučovaciu sústavu. Pri prekyslení vznikajú rôzne ochorenia v týchto oblastiach ako dôsledok prílišného preťažovania týchto sústav. Vtedy sa dostáva telo do stresu aj z toho, akú veľkú prácu musí robiť, aby sa zbavilo kyslého odpadu a dostalo sa opäť do rovnováhy. A stres znamená ďalšie zvyšovanie kyslosti.

Organizmus sa snaží zachrániť tak, že nadbytočné kyseliny obalí do tuku. Potom kyseliny zostávajú uložené v tukových tkanivách na bruchu, stehnách, prsiach, bokoch, ale aj v nervovom systéme.

Ako si zmerať pH?

V rôznych telesných systémoch je potrebná iná hodnota pH, preto nevieme zmerať niečo ako celkové pH organizmu. Predstavu o tom, čo sa deje s kyselinami a zásadami v organizme však môžeme zistiť pomocou merania pH moču alebo slín. Na meranie hodnoty pH slúžia lakmusové testovacie papieriky, ktoré sa dajú zohnať v lekárni. Hodnoty pH moču odrážajú aj prirodzené vlny vo vylučovaní kyselín z tela, preto je ich treba merať viackrát za deň:

  • 1. meranie ráno o 6:00 – 7:00 by malo mať mierne kyslú hodnotu.
  • 2. meranie cca o 9:00 by malo byť pH mierne kyslé až neutrálne.
  • 3. meranie o 12:00 môže byť kyslé.
  • 4. meranie cca o 15:00 musí byť zásadité.
  • 5. meranie večer o 19:00 môže byť opäť kyslé.

Ak máte približne takéto merania, nie ste prekyslení. Ak sú však prvé štyri merania kyslé a posledné meranie zásadité, jedná sa o prekyslenie organizmu. Namerané pH môžeme za jednotlivé dni spriemerovať a zaznamenávať. Priemerné hodnoty namerané za dlhšie obdobie nám môžu pomôcť zachytiť zmeny, ktoré spôsobí zmena v stravovaní.

Iný prístup

Ak sa snažíte zbaviť nejakej choroby alebo problému a bežná liečba veľmi nezaberá, možno je čas zvoliť iný prístup. Prekyslený organizmus má totiž veľký problém odolávať chorobám, pretože sa im veľmi dobre darí práve v kyslom prostredí. Je prekvapujúce, akých rôznych chorôb sa ľudia dokázali zbaviť, keď sa posunuli na stupnici pH o kúsok vyššie k zásaditému koncu.

Zdroj: pixabay.com

Medzi bežné prejavy prekyslenia patria napríklad: únava, putujúce bolesti, bolesti kĺbov, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, kazivosť zubov, ekzém, osteoporóza, obezita, rakovina, depresia. Najjednoduchšia liečba je pomôcť svojmu telu udržať acidobázickú rovnováhu tak, že ho nakŕmite alkalizujúcou stravou a alkalizujúcim životným štýlom – pravidelné cvičenie, veľa slniečka, dobrá nálada a čo najmenej stresu.

→ Pozrite si nápady, ako sa odkysliť alebo ako schudnúť pomocou zásaditej stravy.

Havajská spirulina 180 tabliet

Havajská spirulina – skvelý prostriedok na odkyslenie organizmu


Vyskúšajte zdroj vitamínov, minerálov a enzýmov – našu 100 % čistú havajskú spirulinu. Podporuje vyvážený imunitný systém, pomáha pri procese odkysľovania organizmu a zvyšuje celkovú silu a vitalitu.

Viac informácií
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie