Vitamíny a minerály pre zdravé oči-2

10 vitamínov a minerálov pre zdravé oči

Oči sú dôležitým zmyslovým orgánom. Vnímame a prijímame pomocou nich až 90 % všetkých informácií zo svojho okolia. Preto by sme dobrý zrak a zdravé oči nemali považovať za samozrejmosť a o svoje oči sa poriadne starať. Akým spôsobom to vieme urobiť, čo máme do jedálnička zaradiť a čo naopak obmedziť, aby sme si udržali zdravé oči čo najdlhšie?

Zaujímavosti: Ľudské oko váži približne 28 gramov, za deň žmurkneme priemerne 10 000 krát a nemôžeme kýchať s otvorenými očami.

Vitamíny a minerály pre zdravé oči-2
Zdroj obrázka: www.pexels.com

Aké sú najčastejšie choroby očí?

Makulárna degenerácia (alebo aj vekom podmienená degenerácia makuly, skratka AMD) je najčastejšou príčinou straty zraku súvisiacou s vekom. Stáva sa to, keď starnutie poškodí makulu – stred sietnice – čo spôsobuje rozmazanie videnia a môže vyústiť až do slepoty. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 60 rokov.

Katarakta je ďalšie degeneratívne ochorenie oka definované ako zákal tvoriaci sa na čírej šošovke oka, ktorý môže spôsobiť rozmazané videnie.

Glaukóm (nazývaný aj zelený zákal) je ďalším očným ochorením súvisiacim s vekom. V oku sa hromadí tekutina a tlak, čo spôsobuje poškodenie zrakového nervu. Pri poškodení vlákien v očnom nerve môže dôjsť až k slepote.

Podľa odborníkov sa dá niektorým ochoreniam očí predísť alebo zmierniť ich priebeh konzumáciou pestrej stravy bohatej na určité vitamíny. Ktoré to sú?

→ V odbornej literatúre môžeme nájsť informácie, že konzumácia stravy stredomorského typu (tzv. mediteránska strava) chráni pred makulárnou degeneráciou a pravdepodobne aj šedým zákalom.

Najlepšie vitamíny a minerály pre zdravie očí

① Vitamín A (betakarotén)

Vitamín A (konkrétne betakarotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A) je nevyhnutný na to, aby naše oči videli pri slabom osvetlení alebo v noci. Vitamín A môžeme nájsť v listovej zelenine, vajciach, mrkve, mangu, hrášku, sladkých zemiakoch, tekvici alebo paprike.

Vitamín E

Oči sú vystavené veľkému množstvu oxidačného stresu (nerovnováha voľných radikálov a antioxidantov). Aby sme sa mohli pred ním chrániť, naše telo potrebuje stály prísun antioxidantov. Silným antioxidantom je vitamín E. Existujú dôkazy, že vysoké hladiny vitamínu E v strave môžu chrániť pred vznikom vekom podmieneného šedého zákalu. V jedálničku by preto nemali chýbať orechy, rastlinné oleje, semienka, losos či avokádo.

Vitamín C

Vitamín C je ďalším antioxidantom. Znižuje riziko sivého zákalu, podporuje zdravie ciev a zlepšuje zrakovú ostrosť. Vitamín C získate z pomarančov, grapefruitu, jahôd, kivi, paradajok, červenej a zelenej papriky a brokolice.

→ Vyskúšajte vitamín C vo forme tabliet. Len dve tablety denne obsahujú až 200 % odporúčanej dennej dávky.

Vitamíny pre zdravé oči-1
Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

Tiamín (vitamín B1)

Vitamín B1 (tiamín) je ďalší „antistresový“ vitamín pre svoju schopnosť znižovať zápal. Štúdie naznačujú, že vitamín B1 môže pomôcť predchádzať progresívnemu poškodeniu sietnice spôsobenému vysokou hladinou cukru v krvi a zníženým prietokom krvi.

Obilniny ako celozrnný chlieb, ryža a cestoviny sú dobrým zdrojom vitamínu B1. Nájdeme ho tiež v šošovici, fazuli alebo v bravčovom mäse.

Riboflavín (vitamín B2)

Ďalším vitamínom B skúmaným v súvislosti so zdravím očí je riboflavín (vitamín B2). Riboflavín má antioxidačný potenciál a vedci študujú najmä potenciál riboflavínu pri prevencii katarakty (zákalu). Vitamín B2 nájdeme v ovse, mlieku, jogurtoch či hovädzom mäse.

⑥ Niacín (vitamín B3)

Niacín môže zabrániť rozvoju glaukómu, stavu, pri ktorom sa poškodí zrakový nerv oka. Vitamín B3 nájdeme v hovädzom mäse, hydine, hubách, arašidoch či strukovinách

Vitamíny skupiny B6, B9 a B12

Táto kombinácia vitamínov skupiny B môže znížiť hladiny homocysteínu, proteínu vo vašom tele, ktorý môže byť spojený so zápalom a zvýšeným rizikom rozvoja vekom podmienenej degenerácie makuly (AMD). Zelenolistová zelenina, mliečne výrobky a celozrnné obilniny ich obsahujú dostatok.

Zinok

Tento minerál je dôležitý pre zdravie sietnice a pomáha pri spracovaní svetelných podnetov v očiach. Nájdete ho vo fazuli, šošovici, semenách, mäse, morských plodoch, vajciach a mliečnych výrobkoch.

Luteín a zeaxantín

Luteín a zeaxantín sú karotenoidy, ktoré pomáhajú znižovať únavu očí v dôsledku prílišného vystavenia modrému svetlu z telefónu alebo počítača. Pôsobia tiež ako slnečné okuliare a chránia sietnicu pred poškodením UV žiarením. Môžeme ich nájsť v zelenej listovej zelenine ako špenát a kel, bobuľovom ovocí, brokolici, broskyniach alebo mangu.

⑩ Omega-3 mastné kyseliny

Zdravé tuky v rybách môžu byť rovnako užitočné pre vaše srdce, ako aj pre vaše oči. Výskum naznačuje, že konzumácia omega-3 mastných kyselín v potravinách alebo doplnkoch výživy prispieva k znižovaniu zápalových procesov a k zvlhčeniu očí, čím môže zmierniť syndróm suchého oka.

Mastné ryby ako losos, makrela a sardinky sú hlavnými zdrojmi týchto zdravých tukov. Rastlinné zdroje zahŕňajú ľanové a chia semienka, vlašské orechy alebo rastlinné oleje.

Zdravie očí a prevencia

Pamätajte si, že to, čo jeme, má vplyv na celý náš organizmus a naše oči nie sú výnimkou. No spolu s výživou je dobré dodržiavať aj ďalšie dôležité kroky na ochranu zdravia očí.

Choroby očí
Čítanie a práca na počítači oči unavujú. Odpočinok potrebujú očné svaly i viečka.
Zdroj obrázka: www.pexels.com
  • Pri pobyte vonku si chráňte oči pred UV žiarením slnečnými okuliarmi.
  • Ak trávite veľa času pred počítačom alebo mobilnými zariadeniami, používajte filtre na obrazovke alebo špeciálne okuliare na blokovanie modrého svetla, aby ste minimalizovali únavu očí. Modré svetlo môže spôsobiť poškodenie sietnice.
  • Dodržiavajte základné hygienické postupy, ako je umývanie rúk pred dotykom očí, používanie čistých uterákov a vankúšov a odstránenie kontaktných šošoviek pred spaním. Ženy, nezabudnite sa tiež poriadne odlíčiť pred tým, než pôjdete do postele.
  • Zabezpečte si dostatok spánku, pretože jeho nedostatok môže ovplyvniť zdravie očí a zhoršiť zrak.
  • Pravidelne cvičte. Nedostatok pohybu totiž zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a diabetickej retinopatie. Je to stav, kedy dochádza ku krvácaniu do sietnice, k nedokrveniu a opuchom jej častí. Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť až k slepote.
  • Zdravie očí je priamo spojené so zdravím srdca a krvných ciev. Meranie tlaku preto nepodceňujte a snažte sa udržiavať si zdravý krvný tlak, čo predstavuje 120/80 mmHg.
  • Fajčenie je spojené so zvýšeným rizikom očných ochorení ako makulárna degenerácia.

A posledná rada na záver. Verte alebo nie, niektorí z nás v priebehu dňa nežmurkajú dosť často. Žmurkanie síce je automatický proces, no pri práci na počítači alebo čítaní môže dochádzať k menej frekventovanému žmurkaniu. Žmurkanie slúži ako krátka prestávka pre oči po dlhšom období sústredeného pozorovania – pomáha uvoľniť očné svaly a zmierňovať únavu očí.

GSE-fytovitamíny a minerály

Doplnky výživy pre zdravie očí


Živiny pre zdravie očí sa nachádzajú v rôznych potravinách, ale môžu byť tiež užívané vo forme doplnkov výživy.

Vyberte si doplnky výživy z našej ponuky.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/eye-vitamins#bottom-line
https://www.healthline.com/nutrition/are-carrots-good-for-your-eyes#bottom-line
https://www.forbes.com/health/body/best-vitamins-for-eye-health/
https://www.webmd.com/connect-to-care/lasik/vitamins-for-your-eye-health
https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2023/best-vitamins-for-eye-health.html
https://www.assileye.com/blog/best-foods-for-eye-health/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie