Kurkumín-benefity pre zdravie

Kurkumín. V čom spočíva jeho sila?

Kurkuma (Curcuma longa) je trváca rastlina z čeľade zázvorovitých. Najčastejšie ju môžeme nájsť už zomletú vo forme korenia a ak ju kúpime čerstvú, vyzerá podobne ako koreň zázvoru s intenzívnou žltou až zlatistou farbou.

Okrem kulinárskeho sveta si získala svoje miesto aj v lekárskom svete a je predmetom skúmania vedcov, a to najmä pre svoje liečivé vlastnosti. Koniec-koncov, liečivá sila kurkumy, resp. kurkumínu, je v tradičnej čínskej a ajurvédskej medicíne známa už tisíce rokov. Čo nám hovorí o jeho benefitoch pre naše zdravie najnovší výskum?

Kurkumín-benefity pre zdravie
Zdroj obrázka: www.pexels.com

Kurkuma vs. kurkumín. V čom je rozdiel?

Kurkuma obsahuje veľa rastlinných látok a najaktívnejšou a zdraviu najprospešnejšou z nich je kurkumín. Je to prírodná zlúčenina (polyfenol) s protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou zvyšovať množstvo antioxidantov, ktoré telo produkuje. Kurkume tiež dodáva jej typickú farbu a chuť.

Kurkuma obsahuje pomerne malé množstvo kurkumínu (približne 2 až 5 % jej hmotnosti). Takže ak by sme chceli dosiahnuť pozitívne zdravotné účinky, museli by sme zjesť veľké množstvo kurkumy. Preto sa extrahovaný kurkumín využíva na výrobu doplnkov výživy. Orálne užitý sa však počas trávenia zle vstrebáva, no existuje niekoľko zložiek, ktoré môžu zvýšiť jeho biologickú dostupnosť (= rýchlosť, akou telo účinnú látku absorbuje).

Napríklad piperín, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou čierneho korenia, zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu (podľa niektorých zdrojov) až o 2 000 %.

Kurkuma vs. kurkumín
Hlavný rozdiel medzi kurkumou a kurkumínom je ten, že kurkuma je rastlina, zatiaľ čo kurkumín je jednou z jej biologicky aktívnych zložiek.
 
Zdroj obrázka: www.pexels.com

Tip: Ak sa do jedla chystáte pridať kurkumu, pridajte aj čierne korenie. To môže výrazne zlepšiť vstrebávanie.

Kurkumín a jeho všestranné využitie

Kurkumín je celosvetovo uznávaný a používaný v rôznych formách, napríklad:

  • v Indii sa používa v zmesi kari korenia;
  • v Japonsku sa servíruje vo forme čaju;
  • v Thajsku sa bohato používa v kozmetickom priemysle;
  • v Číne sa využíva ako farbivo;
  • v Malajzii sa používa ako antiseptikum
  • a v Spojených štátoch sa používa ako konzervačná látka a farbivo v omáčkach, syroch, masle a dokonca aj čipsoch.

zdravotné benefity kurkumínu

① Antioxidačné vlastnosti

Kurkumín je silným antioxidantom, čo znamená, že pomáha ochraňovať bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály môžu spôsobovať v tele oxidačný stres, čo má za následok poškodenie buniek a tkanív. Ukázalo sa, že kurkumín zlepšuje markery oxidačného stresu a môže zvýšiť ​aktivitu antioxidantov ako je superoxiddismutáza (SOD) .

② Protizápalové účinky

Kurkumín má protizápalové vlastnosti, čo ho robí obľúbeným doplnkom pre ľudí, ktorí trpia zápalovými ochoreniami kĺbov ako je napríklad reumatoidná artritída alebo osteoartritída. Môže pomôcť zmierňovať bolesť a v niektorých prípadoch je účinnejší ako protizápalové lieky.

Kurkumín a protizápalové pôsobenie
Zdroj obrázka: www.pexels.com

③ Podpora tráviaceho systému

Kurkumín môže pomôcť zlepšiť trávenie tým, že stimuluje tvorbu žalúdočných štiav a podporuje činnosť žlčníka. Sľubne vyzerajú aj výskumy pri zápalovom ochorení čriev nazývaného ulcerózna kolitída.

④ Podpora imunitného systému

 Kurkumín môže posilniť imunitný systém a pomôcť organizmu bojovať proti infekciám.

⑤ Možné protirakovinové vlastnosti

Napriek tomu, že výskum v tejto oblasti stále pokračuje, niektoré štúdie naznačujú, že kurkumín môže mať ochranný účinok pred niektorými typmi rakoviny. Rakovina je ochorenie charakterizované nekontrolovaným rastom buniek a kurkumín môže inhibovať ich rast a spomaľovať ich šírenie.

⑥ Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Ochorenie srdca je najčastejšou príčinou smrti na svete. Niektoré výskumy naznačujú, že kurkumín môže pomôcť pri kontrole hladiny cholesterolu a krvného tlaku, čo môže prispieť k zdraviu srdca a ciev.

⑦ Podpora mozgovej funkcie

Výskumy ukazujú, že kurkumín môže byť účinný pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých ochorení mozgu vrátane tých, ktoré súvisia s vekom. Pomáha zlepšiť pamäť a pozornosť a výskum prebieha aj v súvislosti s bojom proti neurodegeneratívnym ochoreniam ako je Alzheimerova choroba.

Zaujímavosť: Podľa jednej malej štúdie sa kurkumín ukázal učinný pri liečbe depresie. A aký bol výsledok 6 týždňov trvajúceho výskumu? Kurkumín bol rovnako účinný ako antidepresívum.

⑧ Pomoc pri pohybových aktivitách

 Kurkumín môže byť prospešný na zmiernenie svalovej bolesti vyvolanej cvičením.

Kurkumín a pomoc pri phybových aktivitách
Zdá sa, že priaznivé účinky kurkumínu na naše zdravie sú z veľkej časti výsledkom jeho protizápalových a antioxidačných vlastností.
 
Zdroj obrázka: www.istockphoto.com

Ako a kedy kurkumín užívať?

✓ Dodržujte odporúčanú dávku uvedenú na obale produktu alebo sa riaďte odporúčaniami vášho lekára. Pri užívaní vysokých dávok totiž môžu niektorí ľudia pozorovať vedľajšie účinky, ako sú tráviace problémy, bolesti hlavy či žltá stolica.

✓ Kurkumín sa zvyčajne užíva spolu s jedlom. Niektoré štúdie naznačujú, že kurkumín sa lepšie vstrebáva v prítomnosti tukov. Preto môžete zvážiť užívanie kurkumínových doplnkov spolu s jedlom, ktoré obsahuje tuky –⁠ napríklad s olivovým olejom alebo avokádom.

BIO Kurkumín-1

Vyskúšajte kurkumín z BIO kurkumy spolu s piperínom z čierneho korenia.


BIO | vegan | bez lepku | bez laktózy | bez umelých prísad

Viac informácií o produkte.

Zdroje:

https://www.examine.com/supplements/curcumin/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie