Superoxid dismutáza

Viete, čo je to SOD?

Superoxid dismutáza. Enzým, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. Tento významný antioxidant ochraňuje náš organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi. Často je skloňovaný v súvislosti s liečbou rakoviny. Čo všetko dokáže táto zložka s komplikovaným názvom?

V roku 1968 objavili tento enzým dvaja vedci – Irwin Fridovich a Joe McCord, odvtedy sa skúma predovšetkým v spojitosti s liečbou rakoviny.

ANTIOXIDANT DLHOVEKOSTI

✔️ Silný ✔️ Ochranca ✔️ Dlhovekosti

Množstvo SOD v ľudskom organizme sa postupom času znižuje. Najviac sa ho v tele tvorí okolo 25. roku života. S pribúdajúcim vekom je ho stále menej – tak ako i ďalších ochranných látok prirodzene sa vyskytujúcich v tele. Samozrejme, tempo poklesu objemu týchto látok je individuálne, závisí vo veľkej miere od genetickej výbavy každého z nás.

SOD pomáha regenerovať naše bunky a chrániť ich pred rozpadom. Udržuje naše bunkové membrány zdravé a pružné. Vedci zistili, že vyššie dávky SOD prijímané zo stravy podporujú celkové zdravie a vitalitu. Práve preto si SOD vyslúžil prívlastok „antioxidant dlhovekosti“.

SOD dostal prívlastok „antioxidant dlhovekosti“, chráni bunky pred rozpadom, udržiava bunkové membrány v pružnom stave.
Zdroj: www.pixabay.com

BOJOVNÍK PROTI RAKOVINE

SOD je významný enzým, ktorý je často spomínaný v súvislosti s liečbou rakoviny. Jeho antioxidačné vlastnosti a ochranné účinky vedci skúmajú už dlhšiu dobu. Zistili, že SOD napomáha neutralizovať oxidačný stres a napravovať zhoršený stav organizmu. Bojuje proti vzniku rakoviny (slúži ako prevencia zhubných nádorov). Telo taktiež môže vďaka antioxidantom lepšie tolerovať chemoterapiu či radiačnú liečbu.

Pomáha držať na uzde voľné radikály. Prečo ich spomíname v súvislosti s rakovinou? Voľné radikály môžu za vznik mnohých chorôb spojených so starnutím. V priebehu života sú mnohé bunky pôsobením voľných radikálov zničené – deaktivujú sa niektoré z enzýmov a zhoršujú sa fyziologické funkcie. Antioxidanty môžu telo ochrániť pred predčasným starnutím či vznikom a rozširovaním rôznych ochorení.

Kto potrebuje viac SOD?

 • Ľudia so zníženou imunitou – SOD pozitívne vplýva na obranyschopnosť organizmu.
 • Starší ľudia – s vekom množstvo SOD v tele klesá, je vhodné ho doplniť prostredníctvom pestrej stravy bohatej na antioxidanty.
 • Onkopacienti – SOD podporuje ochranu organizmu pred vznikom rakoviny a môže pomáhať pri radiačnej terapii a chemoterapii.
 • Ľudia po prekonaní infarktu – SOD môže napomáhať eliminovať poškodenia srdca.
 • Ľudia s cukrovkou, artritídou, aterosklerózou, cystickou fibrózou, kardiovaskulárnym ochorením či Alzheimerovou chorobou – aktivita enzýmov s pribúdajúcim vekom klesá, môžu sa objavovať rôzne chronické ochorenia. Strava bohatá na SOD tvorí dobrý predpoklad na zlepšenie stavu pacientov.
Pestrá strava s bohatou nádielkou antioxidantov, vitamínov a minerálov dokáže podporiť pevné zdravie.
Zdroj: www.unsplash.com

Ako v tele SOD funguje?

SOD pomáha predchádzať deštrukcii buniek. Dokáže neutralizovať superoxidový radikálje to jeden z najškodlivejších voľných radikálov. Premieňa ho na peroxid vodíka. Tu by sme sa mohli zastaviť – mnohým sa totiž vybaví pri peroxide vodíka niečo silne agresívne. Ako je teda možné, že sa len tak vyskytuje v našom organizme? Peroxid vodíka totiž vzniká pri mnohých chemických pochodoch v organizme. Telo sa však s ním dokáže vysporiadať – enzýmy (hlavne kataláza) ho rozložia na ďalšie neškodné látky, a to vodu a kyslík.

Zaujímavosť: Kataláza je naozaj výkonný enzým. Každú sekundu dokáže jedna jej molekula rozložiť až milióny molekúl peroxidu vodíka.

V čom sa SOD nachádza?

Okrem ľudského tela sa vyskytuje Superoxid dismutáza aj v niektorých potravinách (existujú aj potravinové doplnky vo forme tabliet, kde sa však SOD získava z pečene dobytka). Najlepší synergický efekt a žiadne vedľajšie účinky získate z jeho prírodnej formy (za pomlčkou množstvo SOD v 1 g alebo 1 ml):

 • Sibírska čaga – 35 000 jednotiek
 • Zelený kamut – 12 500 jednotiek
 • klinčekový olej – 11 000 jednotiek
 • huba Pečiarka (Agaricus) – 1 500 jednotiek
 • huba Reishi – 1 400 jednotiek
 • huba Meshima (Phellinus linteus) – 1 400 jednotiek
 • huba Trsovnica lupeňovitá (Maitake) – 1 400 jednotiek
 • lanýže – 860 jednotiek
 • Havajská spirulina – 660 jednotiek

Zo zeleniny patria medzi zložky s najvyšším obsahom SOD napríklad:

 • brokolica
 • ružičkový kel
 • kapusta
Ovocie a zelenina obsahujú zložky, ktoré pôsobia v synergii s antioxidantmi – navzájom sa doplňujú a podporujú.
Zdroj: www.pixabay.com

Všetky tieto prírodné poklady sa veľakrát užívajú pri onkologických a chronických ochoreniach, sú hojne využívané v tradičnej čínskej medicíne.

Spirulina

Táto malá nenápadná riasa vie poriadne zatočiť s oxidačným stresom. Koncentrované farbivá chlorofyl a fykocyanín, karotenoidy a veľké množstvo antioxidantu SOD z nej činia malý liečivý zázrak. Vďaka jej vzácnemu zloženiu sa často využíva na detoxikáciu organizmu, prevenciu pred chorobami spôsobenými starnutím organizmu a na podporu imunity.

Havajská spirulina 180 tabliet

Havajská spirulina – skvelý prostriedok na odkyslenie organizmu


Vyskúšajte zdroj vitamínov, minerálov a enzýmov – našu 100 % čistú havajskú spirulinu. Podporuje vyvážený imunitný systém, pomáha pri procese odkysľovania organizmu a zvyšuje celkovú silu a vitalitu.

Viac informácií

Zelený kamut

Mladá pšenica nielenže obsahuje SOD, podporuje tiež produkciu vlastného SOD v tele. Preto je ideálne vybavená na vyradenie mutagénov, ktoré môžu napádať našu genetickú výbavu. Vyplýva to aj zo slova dismutáza = zabraňuje mutáciám zdravých buniek. Nie všetky druhy pšenice majú však rovnaký obsah SOD, najvyššiu antioxidačnú silu má práve kamut.

Kamut má viac živín a antioxidantov ako iné druhy pšenice.
Zdroj: www.pixabay.com

Ako vidíme, jeden z najlepších pomocníkov pri rôznych neduhoch je pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Trochu klišé, ale pravdivé. Preto, ak práve zápasíte s nejakou chorobou alebo si chcete zlepšiť celkové zdravie, zdravá strava by mohla byť číslo jedna na vašom zozname.

Zelený kamut 90 g

Zelený kamut – hodnotný zdroj SOD


Vyskúšajte prírodný zdroj vitamínov, minerálov a SOD – náš 100% čistý prášok zo šťavy z pšenice Kamut. Očisťuje a detoxikuje, podporuje regeneráciu buniek, zdravý imunitný systém, zvyšuje energiu a znižuje pocit únavy.

Viac informácií

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6572527/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445909/
http://web2.mendelu.cz/af_239_nanotech/J_Met_Nano/0314/pdf/jmn3-13.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8037464/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5969776/
https://www.solen.sk/storage/file/article/dbe5445f9c9cbff5ef65a142292f955a.pdf
https://unibook.upjs.sk/img/cms/2017/lf/antioxidanty-elektronicka-final.pdf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie