Nákupný košík
Zelené smoothie

Spirulina a imunita

Spirulina už dlhšiu dobu zažíva svoju slávu. Nadchýna stále viac ľudí a jej skalní fanúšikovia na ňu nedajú dopustiť. Nenápadný zelený prášok, ktorý vám odporúča každý váš zdravo-žijúci známy. Dokáže podporiť imunitu, „nabiť“ človeka energiou a dodať telu potrebné vitamíny a minerály. Ževraj je takmer na všetko. Je táto superpotravina naozaj tak super? Pozrime sa na ňu bližšie!

Čo sa týka obsahu nutričných látok, spirulina patrí k svetovej špičke. Je obľúbená hlavne ako zložka zelených smoothies.
Zdroj: www.unsplash.com

Malý veľký zázrak

Tento prírodný zdroj plný živín bol údajne základnou zložkou potravy Aztékov. Je to jedna z nutrične najbohatších potravín na svete. Táto vysokohodnotná koncentrovaná potravina v sebe ukrýva všetky esenciálne aminokyseliny v dobrom pomere. Okrem nich obsahuje taktiež pigmenty chlorofyl a fykocyanín, veľké množstvo betakaroténu a železa, proteíny, mastné nenasýtené kyseliny, minerály, vitamíny a enzýmy.

Spirulina obsahuje 3× viac bielkovín ako hovädzie mäso, 31× viac betakaroténu ako mrkva a 51× viac železa ako špenát.
Zdroj: www.pexels.com

Pre koho Je spirulina vhodná?

Spirulina je určená pre ľudí rôznych vekových kategórií. Existujú však skupiny ľudí, pre ktorých má užívanie spiruliny obzvlášť veľký význam. Spirulina je vďaka svojim antimikrobiálnym, protizápalovým a antioxidačným účinkom vhodná predovšetkým v týchto prípadoch:

 • oslabená imunita
 • únava a vyčerpanie (starší ľudia, športovci, ľudia po chorobe)
 • cukrovka
 • prekyslenie organizmu
 • kvasinkové infekcie
 • chronický stres, úzkosti, panické poruchy a depresie
 • rakovina
 • podvýživa alebo obezita
 • srdcovo-cievne ochorenia
 • tráviace ťažkosti (plynatosť, zápcha)
 • chudokrvnosť
 • zvýšený cholesterol
 • vysoký krvný tlak
 • alergická nádcha
 • AIDS

Spirulina ako ochrankyňa imunity

Spirulina podporuje činnosť rôznych imunitných buniek vrátane makrofágov, T-lymfocytov, B-lymfocytov a protilátok. Tiež ochraňuje orgány súvisiace s imunitným systémom ako je slezina, pečeň, lymfatické uzliny, mandle a týmus. V štúdii skúmajúcej spirulinu vedci zistili, že zvýšené imunitné funkcie trvali ešte 5 týždňov po poslednej dávke spiruliny.

Spirulina - prášok
Za smaragdové sfarbenie spiruliny je zodpovedný pigment zvaný fykocyanín.

Smaragdový pigment

Modrozelený pigment fykocyanín nedáva spiruline len krásnu smaragdovú farbu, ale aj schopnosť pomáhať imunitnému systému. Dokáže podporiť biele krvinky v pohlcovaní patogénov a zvyšuje účinnosť protilátok. Pri laboratórnych výskumoch sa potvrdilo, že fykocyanín tlmí tvorbu zápalových látok v tele. Potláča enzým COX-2, čo je hlavný hráč pri nadmernom zápale. Iný výskum preukázal, že fykocyanín blokuje nádorovú angiogenézu – tvorbu nových ciev vyživujúcich nádor. Mnoho pokusov a štúdií dokazuje, že spirulina výrazne zlepšuje zdravotný stav u ľudí s oslabenou imunitou, podvýživou a rakovinou.

Čo všetko ešte spirulina dokáže?

➀ Detoxikuje

Odkysľuje – spirulina pôsobí ako „čistička“ organizmu. Je silne zásaditá, pomáha pri prekyslení organizmu, ktoré môže byť dôvodom obezity a rôznych ďalších ochorení. Napomáha spaľovaniu a energetickému využitiu všetkých látok, ktoré nie sú pre telo žiaduce.

➁ Upravuje trávenie

Stará sa o správne fungujúci tráviaci systém a spokojné brucho. Odstraňuje tráviace ťažkosti ako zápcha či plynatosť. Priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev a napomáha stimulovať metabolizmus. Pri pravidelnom užívaní vytvára zdravú črevnú mikroflóru, ktorá má veľký vplyv na imunitný systém.

➂ Potláča tvorbu kandidy

Pôsobí antimikrobiálne. Dokáže eliminovať premnoženú kandidu v ústnej dutine, tráviacom trakte a pošve. Ak totiž dôjde k jej premnoženiu, môže sa nám znížiť imunita a my sme tak náchylnejší na rôzne ochorenia. Táto nerovnováha sa väčšinou spája so stresom, zlou životosprávou a stravou plnou cukrov a umelých prísad.

➃ Zvyšuje energiu

Organizmus môže v priebehu života strácať svoju vitalitu – napr. pri chorobách, strese, s pribúdajúcim vekom atď. Spirulina odbúrava vyčerpanie a únavu, dokáže správne „nakopnúť“. Je silný antioxidant, chráni bunky pred oxidačných stresom.

➄ Pomáha pri chudnutí

Spirulina svojou podstatou a zložením dodáva telu potrebné živiny (telo nemá potrebu riešiť príjem kalorických náhrad stravy). Prispieva k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Látka fenylalanín uvoľňuje hormóny, ktoré tlmia chuť do jedla – potláča chuť na sladké a znižuje prejedanie sa.

Vďaka spiruline môžete predísť prejedaniu sa a neustálej chuti niečo „zobkať“.
Zdroj: www.unsplash.com

➅ Zlepšuje psychickú pohodu

Vďaka obsahu látky zvanej tryptofán sa stará o zdravú psychiku a pozitívnu náladu. Táto aminokyselina totiž podporuje tvorbu serotonínu (hormón dobrej nálady). Nedostatok tryptofánu (a teda i serotonínu) môže viesť k úzkostiam, depresiám a panickým atakom.

➆ Podporuje tvorbu červených krviniek

Spirulina dokáže podporiť krvotvorbu. Blahodarne pôsobí na produkciu červených krviniek a hemoglobínu – bojuje proti chudokrvnosti.

➇ Pomáha znižovať cholesterol

Pozitívne ovplyvňuje objem tuku v krvi a reguluje hladiny cholesterolu – „zlý“ LDL cholesterol znižuje a „dobrý“ HDL cholesterol zvyšuje.

➈ Prispieva k optimálnemu krvnému tlaku a zdravému srdcu

Vysoká hladina „zlého“ cholesterolu a vysoký krvný tlak idú ruka v ruke s rôznymi srdcovo-cievnymi ochoreniami. Spirulina znižuje krvný tlak a hladinu LDL cholesterolu – stará sa o zdravé srdce a cievy.

➉ Zmierňuje prejavy alergickej nádchy

Zmierňuje alergické ťažkosti pri alergiách na prach, peľ alebo domáce zvieratá. Vedci zistili, že spirulina znižuje výtok z nosa, tlmí svrbenie, upchávanie nosa a kýchanie. Znižuje hladinu histamínu a pôsobí protiinfekčne – znižuje zápalové procesy v ľudskom organizme.

Sladkovodná riasa spirulina rastie v semibrakických vodách (miesto, kde sa mieša slaná a sladká voda).
Zdroj: www.unsplash.com

→ Vyskúšajte niektorý z našich receptov na zelené nápoje s pridaním spiruliny a cíťte sa zdravšie a spokojnejšie!

Havajská spirulina na odkyslenie

Havajská spirulina – skvelý prostriedok na odkyslenie organizmu


Vyskúšajte zdroj vitamínov, minerálov a enzýmov – našu 100 % čistú havajskú spirulinu. Podporuje vyvážený imunitný systém, pomáha pri procese odkysľovania organizmu a zvyšuje celkovú silu a vitalitu.

Viac informácií

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20633020/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26813468/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4209543/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748813/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6241722/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490612/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12639401/
https://www.researchgate.net/publication/326293829_Spirulina_as_a_main_source_of_tryptophan_for_mental_illness_Improving_level_of_serotonin_through_tryptophan_supplementation

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie